Zkrachovalý majitel samoobsluh Enapo Rosa market chce získat peníze prodejem pivovarů
01.08.2023
Padlá společnost Rosa market, provozující po celé České republice obchody s potravinami Enapo, plánuje prodej svého zbytného majetku. Informovala o tom ve svém insolvenčním návrhu. Týkat se to má rovněž Měšťanského pivovaru v Kutné Hoře a Zámeckého pivovaru v Břeclavi. V několika stovkách samoobsluh Enapo pracuje přes tisíc lidí.
Tyto dva pivovarské areály skupiny zkrachovalé Rosa market tak budou na prodej. „Prodej části majetkové podstaty v reorganizaci podle předloženého reorganizačního plánu umožní dlužníkovi uspokojit své věřitele v plné výši a současně umožní dlužníku pokračovat v provozování jeho obchodního závodu,“ uvádí firma ve zveřejněném návrhu.
Protože celkový dluh podniku činí podle insolvenčního návrhu 430 milionů korun vůči několika stovkám věřitelů, znamenal by prodej pivovarů pro firmu výraznou finanční vzpruhu. Jen za pivovar v Kutné Hoře chtěla Rosa market v minulosti prodat zájemci za 114 milionů korun (z obchodu ale nakonec sešlo – pozn. red.). Nadějné plány na prodej obou pivovarů komplikuje i fakt, že jde pouze o prodej samotných pivovarských areálů, protože samotný pivovarnický provoz a všechny potřebné technologie k tomu přinejmenším v Kutné Hoře vlastní firma Smart transport. A také tato firma je dnes už v insolvenci.
A aby byla situace kolem obou pivovarů ještě složitější, výrobní receptury a ochranné známky jsou v držení další firmy: Pivovary Koruny české. I ta patří do skupiny Rosa market.
Pivovar v Kutné Hoře původně náležel do pivovarské skupiny Heineken, ten však v roce 2010 v rámci konsolidace svého byznysu v České republice kutnohorskou výrobu zavřel. Pod novým majitelem se tam pivovarnické umění obnovilo až v roce 2017. Turbulentním vývojem si prošel také Zámecký pivovar v Břeclavi, kde vařit pivo přestali dokonce už v roce 1996. K obnově produkce tekutého chleba českého národa došlo v břeclavském areálu až v roce 2013.
Hospodaření firmy Rosa market bylo podle poslední zveřejněné účetní závěrky za předloňský rok ztrátové. Společnost tehdy prodělala 275 milionů korun při tržbách 2,8 miliardy korun.
V roce 2022 byla firma podle předběžných údajů ve ztrátě 120 milionů korun. Vlastní kapitál podniku se dostal do minusu 40 milionů korun, což znamená, že společnost je předlužená. V několika stovkách samoobsluh Enapo pracuje přes tisíc lidí.
Autor: Petr Blahuš
Reklama
Aktuální číslo
2024 – 08