Reklama

Dycky Brno!

Aby bylo hned na začátku jasno: ač „Pražák“, Brno a „Brňáky“ mám rád. Tedy jeho památky, kulturu, atmosféru, smažený sýr a dokonce i většinu lidí z Brna. Konečně, strávil jsem v této moravské metropoli – byť většinou nedobrovolně, na vojně i později – skoro dva a půl roku svého života. Dodnes v něm mám ale řadu kamarádů, cestovatelů, skautských bratrů a sester a koneckonců, i naše redakce sídlí v tomto městysi na soutoku Svitavy a Svratky. Prostě se mi tady pořád líbí a tak mám rád nejen moravské uzené, zapíjené černou Bratčickou dvanáctkou, ale též špičkování a vtipy, které se tu pořád vyprávějí na adresu nás, Pražáků. Mimochodem, hned na své první vycházce jsem jako příslušník 8. stíhacího leteckého pluku, dislokovaného ve starých kasárnách III. leteckého pluku Republiky Československé na letišti Slatina, zažil  na Zeleném trhu pod Parnasem na vlastní kůži výbornou story se „šalinó, Prígrem a štadtlem“ ze kterého by šlo udělat nejeden dobrý vtip nebo scénku pro Bakaláře. (Takže smysl pro humor – i vůči sobě – mi myslím na rozdíl od jiných opravdu nechybí).

Přesto se mi zdá, jako by teď bylo v naší společnosti Brna tak trochu moc. Jako by se Brno stávalo nejen justičním (sídlí zde mimo jiné Ústavní soud s Nejvyšší správní soud) a politickým (nyní v centru Prahy najdeme mezi členy vlády i „Brňáky“ Pavla Blažka a Petra Fialy z ODS co by šéfy justice a premiéra, lidovce Petra Hladíka jako ministra životního prostředí nebo hlavu zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09) centrem celé země! Tedy přesněji celé České republiky. Navíc silné vazby na Brno má rovněž i ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který od roku 2004 působil ve vedení Masarykovy univerzity, a taky seznam poslanců a senátorů z Brna by nebyl zrovna krátkou četbou. Jak jsem už ale řekl, líbí se mi brněnský smysl pro humor, třeba jak na tuhle skutečnost místní reagují a kvitují s humorem sobě vlastním: onehdá jsem třeba cestou na redakční poradu na vlastní uši slyšel partu místních teanegerů, kterak si domlouvají sraz „…na Svoboďáku pod Fialou“. Čímž jistě mysleli sejít se pod další brněnskou specialitou, miniorlojem ve tvaru (mimo jiné) obřího náboje. Kam se na něj hrabe náš starý výtvor Mistra Mikuláše z Kadaně a Jana Ondřejůva, zvaného též Šindel nebo – hle –  Joannes de Praga …

Ovšem nyní se ale Brno stává kromě soudní a politické metropole republiky také jejím mediálním pupkem. V ostře sledované a vyhraněné volbě nového šéfa České televize, který od října vystřídá Petra „Ležáka“ Dvořáka, totiž zvítězil a do města, jehož sláva se kdysi dotýkala hvězd, nastoupí : ano, kdo jiný, než „Brňan“ Jan Soušek, dosavadní šéf brněnského studia ČT. Na Kavčích horách z toho bylo hned haló, když si tamní „hvězdy mediálního prostoru“ mysleli, a teď cituji Součka: „…jestli se se mnou nepřestěhují také dva tisíce zaměstnanců ČT z Brna“ a oni si nebudou muset balit svých pět švestek.

Prostě a zkrátka, rozšířil se nám tady takový nešvar a začíná tady být „přebrňováno“. Není tedy divu, že si nevšedních úspěchů obyvatel Brna na nejvyšších místech českého státu si všiml už také exministr financí a expředseda TOP09, Jihočech Miroslav Kalousek, když s humorem sobě vlastním na Twitteru poblahopřál ke zvolení do čela ČSSD Michalu Šmardovi se slovy: „…Byl zvolen předsedou ČSSD, přestože není z Brna…“ (Ovšem Šmarda je z Nového Města na Moravě, což od Brna taky není zas tak daleko…).

Snad už tedy nyní Brňané nemusí mít stále ten (neodůvodněný) komplex z nás, Pražanů. Tím spíše, že nás Vltavou křtěných je dnes ve městě, jehož sláva se kdysi dotýkala hvězd, už jen menšina. Neboť většinu zdejších obyvatel prostě tvoří “náplavy“ – včetně těch z Brna. Svědčí o tom i asi jediný vtip, který existuje a kterému se tady na vltavském nábřeží na adresu Brňáků občas zasmějeme:

Víte, co se o Brně říká v Praze?

  • ???!!
  • Nic

Tož hezké léto a jak říkali Římané: Carpe diem!

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies