Většina věřitelů HELSKE opouští insolvenci a kapitalizuje své pohledávky v rámci Levoča Industry, která koupila továrnu na sádrokarton
22.05.2023
Společnost Levoča Industry, která už dříve koupila od HELSKE továrnu na sádrokarton v Levoči, na konci dubna navýšila základní jmění a zahájila proces výměny svých akcií za pohledávky za společnostmi ze skupiny HELSKE. Věřitelé tak získají naději na lepší návratnost, než jakou by měli v insolvenčním procesu.
Levoča Industry odkoupila od HELSKE továrnu v Levoči již koncem roku 2022, a to za cenu 8 milionů eur, již určil posudek znalce města Levoča. Město mělo na továrnu předkupní právo, protože mu patří pozemky, na nichž je postavená. Během ledna byla také publikována veřejná nabídka pro věřitele HELSKE s možností vyměnit své pohledávky (dluhopisy) za akcie Levoča Industry.
Proces kapitalizace pohledávek se nyní blíží k úspěšnému konci. Předpokládá se, že k výměně přistoupí držitelé většiny dluhopisů. Společnosti Servis-24, jež zatím plně vlastnila Levoča Industry, by zde měl zůstat cca 20% podíl, zbylých 80 % si rozdělí původní věřitelé HELSKE.
„Smyslem celého procesu je, aby věřitelé získali, namísto zdlouhavého procesu insolvence HELSKE s nejasným výtěžkem, příležitost k lepší návratnosti svých peněz. Předpokládá se, že po zprovoznění továrny a zvýšení její hodnoty by mělo ve střednědobém horizontu dojít k jejímu prodeji,“ řekl majitel Servis-24 Jan Čermák. Ten zároveň pro Konkurzní noviny uvedl, že již nyní probíhají jednání s možnými nájemci továrny.
Skupina Helske vznikla v roce 2013 pod vedením Mateje Rusnáka a později i Libora Štýbera. vybudovala na Slovensku v Levoči továrnu na sádrokarton, která měla využívat nejmodernější postupy včetně technologií se speciálním patentem, do stavu plného provozu se ji ale nikdy nepodařilo dostat. V Německu byla plánována výstavba domovů pro seniory.
Tyto záměry chtěla skupina financovat prostřednictvím dluhopisů, které se prodávaly investorům na Slovensku, v Česku, ale i v dalších zemích, mj. ve Slovinsku. Samotný Matej Rusnák byznysový koncept popisoval tak, že po zafinancování prvotní fáze projektů senior housů, tedy získání stavebního povolení, by skupina přešla na levnější bankovní financování. To se ale již nepodařilo a firmy ze skupiny, které emitovaly dluhopisy, se postupně dostaly do konkurzu. Celkový počet věřitelů se pohybuje okolo šesti tisíc, celkový objem emitovaných dluhopisů a směnek nad 1,5 miliardy korun.
(red)
Reklama
Aktuální číslo
2024 – 08