Reklama

Vítejte na palubě Titanicu, vyplouváme…!

19.08.2022

Zdarma

Letošní léto je pořádně žhavé – a není to jen kvůli u nás nezvykle vysokým teplotám. Horko je totiž i české ekonomice, kde se blížíme k bodu (pokud už v něm nejsme, to se ale vždy pozná až zpětně, s malou prodlevou) kdy obří inflace, rekordně vysoké ceny energií a pohonných hmot a raketově rostoucí ceny základních potravin začnou kosit české podniky a firmy. A také statisíce lidí zavedou do dluhové pasti a k osobnímu bankrotu. Jestliže zatím platí, že u nás čelí této nelehké životní situaci nebo exekucím každý dvanáctý obyvatel země, tak o tomhle číslu si budeme už brzy moci jenom nechat zdát. Protože jak ukazují tvrdá ekonomická čísla, „lépe už jen bylo.“

Krizi české ekonomiky přitom nelze posuzovat odděleně od (znovu)návratu netopýřího chřipkového viru Covid19, protože nyní znovu pokusně vypouštěné balónky o jeho návratu jsou jen předvojem jistě na podzim zavedených tuhých restrikcí a omezení. Už nyní nám ale kvůli obří inflaci a rekordně vysokým cenám energií a vstupů začínají krachovat pekárny, což v regionech znamená nedostatek základních potravin nebo jejich razantní zdražování – protože cena je určována nabídkou a poptávkou – ale také cenami PHM; protože do postižených regionů se ten chleba a rohlíky prostě budou muset každý den pracně dovážet, jinak by zde prostě vypukla revoluce.  Totéž v bleděmodrém platí pro mléčné výrobky: pokud v některém regionu zkrachuje mlékárna nebo její dodavatelé a zemědělci kvůli lepším cenám odkloní své produkty do pětkrát bohatšího Německa, zmizí prostě tyto potraviny z lokálního trhu. Kritický okamžik pro budoucnost českého potravinářství a tedy i pro nás všechny přijde s přelomem roku, kdy skončí fixace současných cen elektřiny a plynu. To pak bude teprve jízda, a těžko lze věřit, že se koaliční kočkopes tzv. Pětikoalice ODS- STAN- Pirátů- TOP09 a KDU-ČSL zmůže na nějakou relevantní a účinnou pomoc, když doposud nehnula ani prstem. Což třeba tvrdí český Svaz pekařů, který zároveň jedním dechem dodává, že už nyní registruje zhruba desítku zbankrotovaných pekáren. Přitom o tom, že brzy bude doba, kdy bochník obyčejného chleba bude stát i přes 70 korun, psaly Konkursní noviny už na jaře, ovšem ani my jsme nepředpokládali, že k tomu dojde tak brzo. Chleby ale dnes stojí v přepočtu na kilogram stejně nebo ještě více, jak nedávno kilo kvalitního vepřového masa. A bude ještě mnohem hůře, protože ta pravá cenová tsunami se na nás stále teprve valí. Konec řady menších pekáren je tak podle Svazu pekařů nevyhnutelný a celková situace nejen zhorší dostupnost čerstvého pečiva, ale může mít za následek i další zvyšování cen základních potravin.

Ovšem zatím to při pohledu na tvrdá čísla vypadá, jako by Češi cestovali na Titanicu. Zatímco totiž jde jejich loď přídí ke dnu, na palubě se tančí a velení se snaží vyvolat dojem, že se vlastně nic moc nebezpečného neděje. Vláda hodila své občany na úkor EU a Ukrajiny přes palubu a domácnosti se rychle zbavují svých úspor nákupy zbytného i nezbytného zboží, dříve než jim je nevratně spolkne obří inflace spoluzaviněná hochštaplerstvím strážce státní kasy Stanjury (ODS). Pokud tedy nenašly jiný způsob jejich zhodnocení, např. investicemi do drahých kovů, nemovitostí, valut či kryptoměn (což jak se ukazuje, není ovšem vždy dostatečně spolehlivé)

Nuže – už máte na sobě aspoň navlečenou záchrannou vestu? Save our souls…

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies