Reklama

V Paříži vydraží kostru dinosaura Barryho, prodat by se mohla za skoro 30 milionů korun

11.10.2023

DražbyZdarma

V Paříži, v aukční síni Drouot, proběhne dražba 150 milionů let staré a téměř kompletní kostry vzácného dinosaura druhu Camptosaurus z pozdní jury. Pokud někomu s tlustou peněženkou už nebude stačit chodit se dívat na dinosaury do muzeí, může si jí pořídit domů do své privátní sbírky Nabízí se unikátní šance stát se majitelem,  ale za cenu až 1,2 milionu dolarů. Aukce v Paříži 20. 10. 2023.

„Je to extrémně dobře zachovalý exemplář, který je poměrně vzácný. Lebka je kompletní z 90 procent a zbytek dinosaura z 80 procent,“ řekl agentuře Reuters Alexandre Giquello z aukční síně Hôtel Drouot a dodal, že kostra, která byla poprvé objevena ve Wyomingu v 90. letech minulého století, je z 80 procent kompletní.  Své jméno dostala po svém objeviteli, paleontologovi Barrym Jamesovi. Jedná se o 150 milionů let starou zkamenělou kostru z období pozdní jury o rozměrech 2,1 metru na výšku a pět metrů na délku. Výsledná cena za kostru dinosaura není prozatím známa, aukce se koná 20. 10. 2023. Faktem je, že prodej dinosauřích fosilii je ale obecně velmi vzácný, ročně se jich na celém světě uskuteční jen několik.

Historicky první evropskou aukci dinosaura (ty předchozí proběhly v USA) druhu Tyrranosaurus Rex (žil na Zemi před 68 až 66 miliony let na území USA a podle posledních výzkumů mohl dosáhnout hmotnosti až 15 tun) se uskutečnila letos v dubnu ve Švýcarsku v aukční síni Koller. Kostra měla rozměry 11,6 metru na dálku a 3,9 metru na výšku a byla pojmenována Trinity, protože byla složena z kostí tří různých zvířat, objevených v letech 2008 – 2013 v amerických státech Montana a Wyoming, přičemž původní kostní materiál tvořil polovinu skeletu. Společnost Koller uvedla, že mimořádně vzácná a pozoruhodně dobře zachovalá byla hlavně její lebka. Nový majitel, pocházející také ze Starého kontinentu, za ní „vyplázl“ v přepočtu 131 milionů korun (5,5 milionů dolarů – pozn. red ) Přesto byla tato horentní suma podle AP jistým zklamáním; čekalo se, že Trinity vynese ještě více. Cenu dle expertů srazilo to, že se nejednalo o jednu kompletní kostru, ale o kompilaci tří.  „Jde ale i tak o dobrou cenu za dinosaura,“ uvedl šéf marketingu aukční síně Koller Karl Green a dodal, že Trinity bude vystavena někde na veřejnost. Odborník na dinosaury z Edinburské univerzity, profesor Steve Brusatte, ale tehdy v rozhovoru s BBC vyslovil obavu, že by kostry, které jsou podle něj vědecky velmi cenné, mohly zmizet v trezorech soukromých sběratelů.

Agentura DPA také uvedla, že pozůstatky tohoto druhu dinosaurů patří na aukcích k nejvyhledávanějším kouskům, protože Tyrannosaurus rex byl dlouho považován za největšího suchozemského predátora, jaký kdy obýval Zemi. Mezitím se sice našly pozůstatky ještě větších dinosaurů, to se ale na atraktivitě koster Tyrranosaura Rex neprojevilo. Podle veřejně dostupných zdrojů se dosud v aukcích prodaly jen tři kostry tohoto dávno vyhynulého ještěra.

Autor: Petr Blahuš

Foto: Archív KN

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies