Reklama

Touha bydlet ve vlastním nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování

05.09.2023

EkonomikaZdarma

V roce 2023 pro stavebnictví dochází k postupné stabilizaci, přestože první polovina roku byla poznamenána útlumem. Nyní se objevují první pozitivní signály a ve druhé polovině roku společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky.

Dosáhnout na vlastní bydlení bylo v nedávné době mimořádně obtížné, a pro mnoho investorů dokonce téměř nemožné. Přísné podmínky pro získání hypotéky a vysoké ceny energií šly ruku v ruce s inflací. To zdražilo i stavební práce a materiály. Češi se přesto svého snu o vlastním bydlení nevzdávají.

Útlum na stavebním trhu se v uplynulém půlroce projevil v úbytku nově vydaných stavebních povolení, jejichž počet za prvních šest měsíců letošního roku klesl o 33 %. To se odrazilo v ochlazení stavební produkce.

„Pokles zájmu se však překvapivě neprojevil na počtu kalkulací stavebních materiálů. Na základě nasbíraných dat můžeme konstatovat, že v případě značky Porotherm je počet zpracovaných kalkulací na úrovni předchozích let. V případě značky Tondach zájem dokonce pozitivně stoupá. Touha bydlet ve vlastním či zrekonstruovat svou nemovitost tak nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování,“ popisuje Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger, která patří mezi přední dodavatele pálených cihel a střešních tašek.

Na podzim by se podle něj měla situace na trhu stabilizovat. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení ztrácejí na síle.

„Druhá polovina letošního roku může investorům přinést dobré podmínky na realizaci bydlení. Opatrně optimistický trh má jasného vítěze. Zákazníka. Ten může vybírat ze široké palety produktů a očekávat dostupnost stavebních materiálů, plynulost zásobování a dostatečné kapacity řemeslníků. Investoři tak mohou čekat individuální přístup, kratší čekací lhůty a maximální plnění svých potřeb,“ říká Kamil Jeřábek.

Mezi zásadní otázky, které stavitelé řeší, patří stále nákup materiálu. „Růst cen stavebních materiálů se po několika měsících zastavil, a některé dokonce zlevňují, nicméně tento pokles není plošný. Signály z trhu, s ohledem na meziroční růst výrobních nákladů, jsou zřejmé – materiály výrazně levnější nebudou, a to ani s výhledem do roku 2024,“ dodává Kamil Jeřábek.

Autor: Petr Blahuš (red)

Foto: Archív KN

 

 

 

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies