
Rozhovor s generální ředitelkou TV Barrandov Andreou Miou Geyer
Reorganizace zadlužené TV Barrandov pod novým vedením přináší výsledky. Nové programy, investice a obnovená důvěra investorů vrací televizi na mapu českého mediálního trhu.
Petr Blahuš/26. 6. 2025
Z obsahu:
-
TV Barrandov úspěšně prošla dvěma emisemi dluhopisů na revitalizaci.
-
Klíčová byla vstřícná spolupráce Jaromíra Soukupa a plán nového vlastníka.
-
Nové programové schéma a původní tvorba přináší stanici druhý dech.
REORGANIZACE TV BARRANDOV DÁVÁ SMYSL
Úspěšných příkladů reorganizace u nás moc neexistuje, tím spíše u něčeho tak specifického jako je mediální dům. Proč to v případě TV Barrandov jde, jsme se zeptali generální ředitelky TV Barrandov Andrey Geyer. „Pokud se podíváme na případ TV Barrandov, můžeme zde najít hned několik důvodů, proč u ní tento postup dává smysl,“ říká a jedním dechem dodává, že také vydání již druhé, devadesáti milionové emise dluhopisů určených na revitalizaci firmy, bylo úspěšné, když se setkalo s pozitivním ohlasem.
Úspěšných příkladů reorganizace u nás stále moc není. Proč tomu tak v případě jednání o zadlužené TV Barrandov není? Prozradíte našim čtenářům, co to způsobilo? Koneckonců, celostátní televize u nás zatím moc nekrachují, takže je jejich záchrana o to unikátnější…
Víte, reorganizace dává smysl jen v dost úzce vymezených případech, kdy má smysl společnost zachraňovat a současně má takový postup podporu věřitelů.
Pokud se podíváme na případ TV Barrandov, můžeme zde najít hned několik důvodů, proč u ní tento postup dává smysl i vysokou naději na úspěšné završení. Jedním je, že TV Barrandov je stále významným hráčem na trhu soukromých televizí v České republice, konkrétně je třetí největší komerční skupinou. Proto je stabilita Televize Barrandov důležitá nejen pro zaměstnance a diváky, ale i pro mediální prostředí jako celek. Inzerenty, producenty obsahu, šiřitele signálu (CRA) a další dodavatele.
Dalším je důvěryhodnost předloženého plánu, který představil nový majitel. Bez toho by jen těžko přistoupili věřitelé na to, že část svých pohledávek odepíšou, nicméně na konci dne budou opět mít životaschopného a kredibilního partnera.
Jak moc byla pro úspěch či neúspěch jednání o reorganizaci TV Barrandov důležitá osobnost jejího předchozího majitele Jaromíra Soukupa?
Určitě pomohlo, že Servis-24 hned od počátku dokázal nabídnout řešení, v rámci nějž se mohl Jaromír Soukup zbavit nejen firemních, ale hlavně osobních dluhů a ponechat si na konci procesu osobní majetek, jako jsou například jeho osobní nemovitosti. Proto aktivně při přípravě všech důležitých kroků korektně spolupracoval, což je vždy nesmírně důležité. Samozřejmě firmu můžete převzít a spravovat i bez původního vlastníka, ale spousta věcí by byla složitější a celý proces je následně delší. Samotný reorganizační projekt byl nicméně předložen až v době, kdy svůj podíl prodal.
S jakým úspěchem se setkalo vydání 90milionové emise dluhopisů, určených na revitalizaci Televize Barrandov?
Je to už druhá emise. Ta první měla objem 20 milionů a už je kompletně upsaná.
Vydání druhé, 90milionové, emise dluhopisů určených na revitalizaci Televize Barrandov se také setkalo s pozitivním ohlasem na trhu. Emise dluhopisů je úspěšná a získala zájem investorů, což umožňuje postupné financování plánovaných modernizačních a revitalizačních aktivit televize. Tento krok je vnímán jako důležitý pro posílení finanční stability a rozvoje Televize Barrandov v konkurenčním prostředí.
Kdy bude reorganizace kompletně hotova a co pak bude s původní TV Barrandov?
Vzhledem k dosavadnímu vývoji můžeme předpokládat návrat k „normálnímu“ fungování TV Barrandov ještě letos. Což bude skvělé, protože přece jen v insolvenci jsou vaše možnosti logicky omezené.
Co teď bude s barrandovskou televizí dál? Chcete zachovat programové schéma a některé z minulosti zavedené pořady, a máte i nějaké novinky, kterými chcete přilákat nové diváky?
Televizi Barrandov, respektive celou Barrandov Group, budeme i nadále rozvíjet. Prvním významnou transformací, kterou mohl náš divák zaznamenat, byla celková změna programového schématu během června 2024 a následný start výroby jak nových, tak obnovených pořadů. Nově jsme spustili mimo jiné vlastní zpravodajství a také politický diskusní pořad. V tuto chvíli mluvíme o třinácti nových, které vznikají buď vlastní tvorbou, anebo akvizicí.
Ani podzimní programové schéma nebude mít o novinky nouzi. Zaměřovat se budeme na to, co se našemu divákovi líbí, a to především na originální vlastní tvorbu v oblasti zábavy, publicistky, zpravodajství, tolik v poslední dobou skloňované oblasti reality show. Také nezapomeneme na akvizice z oblasti filmů a seriálů, kde se můžeme těšit na romantické příběhy, krimi, thrillery i akční tématiku. Konkrétnější bych v tuto chvíli být nechtěla.
I tak ale děkuji za rozhovor.
Petr Blahuš
