Reklama

Porcelánka Thun 1794 končí se svou tradiční výrobou v Klášterci nad Ohří 

19.09.2023

EkonomikaZdarma

Porcelánka Thun 1794 ukončí výrobu porcelánu ve svém provozu v Klášterci nad Ohří kvůli nedostatku státní podpory v době snížené poptávky.

V Kláštercí tak brzy zůstane jen dekorování, pálení a balení polotovarů z provozů Lesov a Nová Role. Z původních asi 180 zaměstnanců dostalo výpovědi 38 lidí. „Je to nepříjemné, pro mě i osobně. V hale o velikosti 196 na 70 metrů se vyrábí tak ve třetině. Dál už provoz nelze zachovat. Odstupné nás bude stát asi dva miliony korun,“ uvedl pro web karlovarska.drbna.cz Argmann. Na celkový počet zaměstnanců firmy, která má hlavní závod v Nové Roli na Karlovarsku, to zásadní vliv mít nebude, společnost bude mít nadále zhruba 460 až 480 zaměstnanců.

Kupodivu, porcelánce Thun 1794 se podařilo přežít i v době energetické krize, kdy se ceny plynu, který je pro výrobu porcelánu nezbytný, vyšplhaly na dříve nepředstavitelnou hodnotu. „Nyní, kdy se situace na trhu s energiemi víceméně stabilizovala na cenové úrovni, která je z hlediska budoucího vývoje akceptovatelná, se začaly projevovat dopady globální ekonomické recese masivním snížením poptávky po spotřebním zboží. Objem uplatněných objednávek od našich obchodních partnerů na dodávky porcelánu citelně poklesl, což se projevilo i na tržbách skupiny dosažených za první pololetí, které jsou o zhruba 20 procent nižší, než byly v roce 2022,“ uvedl aktuální situaci firmy Argmann. Od počátku globální ekonomické recese firma podle něj žádala na všech dostupných úrovních o jediné: poskytnout sklářskému a porcelánovému průmyslu srovnatelnou podporu, jakou mají okolní země, zejména Německo a Polsko. V praxi se jednalo minimálně o to, zavést možnost tzv. kurzarbeitu na překlenutí snížené poptávky, aby mohla firma zvládnout období snížené poptávky. „Naší žádosti nebylo vyhověno se zdůvodněním, že Česká republika není tak ekonomicky silná jako Německo a nezaměstnanost v České republice je tak nízká, že se vláda propouštění neobává a tradiční český průmysl nemá jiné postavení než zahraniční montovny,“ popsal názor vlády generální ředitel firmy Vlastimil Argamnn. Postup a (ne) činnost vlády kritizoval také brněnský právník Mgr. Tomáš Tyl. „Všechny státy okolo nás to řešily a vyřešily. Naše vláda to napřed popírala, pak dělala, že se nic neděje, pak tvrdila, že to nejde, pak udělala strop, ale špatně a na nejhorším možném místě a teď vykládá, že všem pomohla a musíme to teď zaplatit pozdějším odchodem do důchodu, jeho snížením a tak dále,“ říká Tyl a dodává: „Nikdo z okolních států to neudělal tak špatně a nikdo nechtěl po občanech, aby ty chyby vlády přijali s úsměvem.“

V loňském roce měla společnost Thun 1794 tržby 496 milionů korun a i přes kritickou situaci na trhu s energiemi dosáhla zisku šest milionů korun. Nejvíce zboží se loni (zejména díky promoakcím v obchodních řetězcích) prodalo v Česku, konkrétně to bylo 46 procent. Dalších 21 procent šlo do zemí Evropské unie a 14 procent do zemí Společenství nezávislých států. Zbývajících 19 procent šlo do dalších zemí po celém světě. Firma loni investovala 22,7 milionu korun, a to hlavně do úsporných opatření.

Autor: Petr Blahuš (red)

Foto: firmy.cz

Aktuální číslo

2024 – 05

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies