Reklama

Podzimní „Milostivé léto 4“ cílí i na opilce a dlužníky z řad pejskařů

Možná se to zdá v porovnání s miliardovými kauzami jako marginálnost, ale i tak lze spadnout do dluhové pasti. Stačí třeba nezaplatit za noc strávenou po bujaré noci na záchytce nebo ignorovat povinnost zaplatit poplatek za svého čtyřnohého přítele. Nebo neuhradit za zábor veřejného prostranství, třeba za stánek na trzích.

Třeba v Praze se poplatek za psa v současnosti pohybuje podle trvalého bydliště jeho majitele kolem 1500 korun. Kdo ho nezaplatí, riskuje, že mu tato částka povyroste o penále. V současnosti dluhy na neuhrazených poplatcích za psy v současnosti činí v metropoli kolem 13 milionů korun, plus další dva miliony na příslušenství.  Proto se Magistrát Hlavního města Prahy rozhodl připojit k tzv. Milostivému podzimu (Milostivé léto 4). Podle radního pro oblast správy majetku Adama Zábranského (Piráti) činí odpustitelné příslušenství dluhů asi 2,6 milionu korun.

Další dluhy, na které se vztahuje další, letos již druhé pokračování údajně neopakovatelného tzv. Milostivého léta, jsou ty za odvoz komunálního odpadu. Lidově řečeno tedy za plné popelnice. Ovšem zde se k dobrodiní na úkor slušných lidí připojí asi jen Magistrát, protože jednotlivé městské obvody, které dostaly čas do letních měsíců se k návrhu vyjádřit, vesměs drží bobříka mlčení. Hlavním argumentem proti zapojení se do Milostivého podzimu je fakt, že peníze za odvoz odpadků odvádí majitelé nemovitostí, například společenství vlastníků jednotek (SVJ) . Problém je ale v tom, že ne každý člověk bydlící v Praze, a to ani na obřích sídlištích po jeho okrajích, je členem nějakého bytového družstva. Nedosti na tom: i dluhy členů bytových družstev za ně musí zaplatit jejich slušní sousedé, a pokud je takových asociálů více, může to menší bytová družstva vlastníků dovést až ke krachu. Možná i proto podle zákulisních informací z pražské „vlády“ tlačí na jednotlivé obvody, aby se k Milostivému podzimu připojily obvody s velkými sídlišti,  konkrétně Praha 4, například pražský zastupitel a opoziční poslanec za ANO Patrik Nacher, známý též jako „Otec milostivého léta“.

Další milionové dluhy, které zatěžují řadu českých, moravských a slezských radnic, jsou ty za neuhrazené noci na jejich záchytkách. Těch je u nás celkem 18, přičemž poplatek za jejich použití se pohybuje mezi 1200 Kč v Českých Budějovicích až po 4500 korun v Plzni: tedy skoro jako za all incluzive  v pětihvězdičkovém hotelu. Možná i proto se všechny tuzemské záchytky shodují v tom, že za jejich „služby“ jim zaplatí málokdo. Před časem sice okresní soud v Mělníku zaslal na Ústavní soud spor pražské záchytky s Mělničákem, který odmítal zaplatit za noc v tomto „opileckém hotelu“ ve výši 3000 korun. Mělničtí soudci se aktivisticky ptali nejvyšší soudní komoře v Česku, zda tento třítisícový poplatek nemůže „tíživě zhoršit ekonomickou situaci některých lidí, kteří se na záchytnou stanici dostanou“. S tím ovšem v Brně narazil, protože ústavní soud se ve svém judikátu, podepsaném jeho předsedou JUDr. Rychetským pozastavil nad tím, zda je vůbec vhodné takovouto polemiku vést, protože za svůj alkoholismus si může každý člověk v první řadě sám a nikdo ho pít nenutí. „Náklady nepochybně jsou jakýmsi varováním, že stav velmi silné intoxikace, které si dotčené osoby přivodily, bude mít pro ně negativní důsledek spočívající mimo jiné v úhradě takto vzniklých nákladů,“ usoudila nejvyšší tuzemská soudní stolice. Ústavní soud tak rozhodl, že péče poskytovaná lidem na záchytkách zkrátka nemůže spadat pod bezplatně poskytovanou zdravotní péči. Prostě: průšvih udělat můžeš, ale zaplatit za něj musíš. Dluhy se platit musí a kdo neumí pít, ať si dá příště Cola Loku.

Problém je ale v tom, že tuto premisu, na které stojí celé naše civilní právo, čím dál větší počet konzumentů alkoholu nedodržuje. Třeba za noc na záchytce v Mladé Boleslavi, kvůli fabrice Škoda na svém území nadprůměrně bohatém městě, kterou založil Středočeský kraj, v roce 2021 zaplatil jen tucet (sic!) jejích abonentů. Roční ztráty jen v tomto hotelu pro opilce tak vyšplahají na milion korun, který musí sanovat z peněz daňových poplatníků krajský úřad. Samo vedení záchytky otevřeně před časem v médiích přiznalo, že svůj boj s dlužníky víceméně vzdalo: „Cizince neobesíláme, víme, že efekt by byl minimální a náklady by převyšovaly zisk,“ řekla pro MFD mluvčí Oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi (pod kterou tamní záchytka spadá) Hana Kopalová. V té souvislosti si nelze také nepovšimnout nárůstu dlužících opilců z Ukrajiny za minulý rok, protože bohužel rozhodně neplatí bonmot dvojice Šimek + Grosman, že „nad alkoholem nelze vyhrát, jen Ukrajinci uhráli remízu.“

Velkou úspěšnost nemají ani v naší největší a nejstarší záchytce v Praze v nemocnici Bulovka. Nocleh tak vyjde na 3000 Kč, ročně se tu vyspí kolem cca 4- 6000 opilců, ale protože podle údajů Magistrátu za to zaplatí jen čtvrtina, tak například loni místo zisku skoro 19 milionů od 6327 opilců jdou do městské kasy jen necelých pět milionů. Provoz záchytky je tak pro pražskou městskou kasu dost prodělečný podnik, dluhy na nezaplacené ošetření a přespání za dobu její existence již dosáhly 50 milionů korun. Pro zajímavost, nejhorší dlužník, bezesporu již notorik, dluží pražské záchytce za stěží uvěřitelných 218 záchytů a přespání neuvěřitelných 561 tisíc korun.

Za záchytku v Brně, která přitom patří u nás k těm nejlevnějším (jen 1300 Kč) zaplatí sice procentuálně více, jak v Praze (asi 47 procent), i tak tu ale jen za minulý rok lidé městu dluží přes 1,5 milionu. A za celou dobu existence záchytné stanice pod Špilberkem činí tento dluh skoro 17 milionů. Pro srovnání: úspěšnost výběru dluhů v nedaleké Kroměříži, kde noc na záchytce vyjde stejně jako v Brně, je pak třetina. Ani tady exekuce za ty, kteří za své hříchy nezaplatili, nepřichází kvůli sociální skladbě těchto opilců a dlužníků prakticky v úvahu. A ještě menší vymahatelnost pak mají v Liberci (20 procent, v roce 2022 660 záchytů, poplatek za noc 3500 Kč), Teplicích (za Ústecký kraj, 1239 záchytů po 3000 Kč) a Sokolově (za Karlovarský kraj – 3400 Kč za noc, 559 záchytů za rok 2022). I tady přitom existují notoričtí dlužníci, třeba pod Ještědem evidují jednoho opilce, který se na tamní záchytce vyspal zadarmo více jak stokrát.

Autor: Petr Blahuš

 

Aktuální číslo

2023 – 09

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2023 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies