Na rozdíl od dluhů u veřejnoprávních institucí vymáhaných soukromými exekutory, kterých se týká předvolební politický pardon, statisíce dlužníkům dál zůstává povinnost uhradit své pohledávky, které jsou zatíženy správními exekucemi. Na ně se totiž tzv. milostivé léto nevztahuje. Neřešme teď, že se jedná o nesystémové a vůči soukromým exekutorům i nespravedlivé řešení a pojďme zjistit, nakolik úspěšní jsou tito „státní exekutoři.“ Mezi ty největší u nás patří Česká správa sociálního zabezpečení, Generální ředitelství cel, Generální finanční ředitelství, Česká inspekce životního prostředí a ministerstvo financí (plus obecní, krajské a stavební úřady) kteří dohromady evidují zhruba skoro milion poplatníků s nedoplatkem. Proto jsme položili alespoň těmto největším „státním“ nebo lépe řečeno úředním exekutorům otázku:
„Kolik správních exekučních řízení řešil a řeší od počátku roku váš úřad, čeho se tyto exekuce nejvíce týkají, jak se rozhodujete, které dluhy budete vymáhat vy sami, respektive které předáte soudním exekutorům a lze vyjádřit v procentech vaši úspěšnost vymáhání, popř. kvantifikovat, jak do vaší činnosti v tomto směru zasáhla epidemie čínského chřipkového viru Covid 19 – tedy zda stoupl nebo v minulém a letošním roce počet uhrazených exekučních titulů oproti době před jeho objevením?“
Nebudeme teď řešit to, že řada oslovených institucí nám na naše otázky neodpověděla (což vzhledem k tomu, že jejich úředníci jsou placeni z našich daní, něco vypovídá o jejich vztahu k občanům této republiky), mnohem zajímavější je teď resumé vyplývající z údajů těch, kteří odpověděli.