Reklama

Krize je tady: jsme na ni připraveni?

Přiznám se, že už dlouho mě takhle nic nešokovalo: policie vydala zprávu, že pátrá po dvojici gaunerů, kteří v České Lípě okradli skoro 70letého invalidního starce, který poslední tři měsíce strávil v nemocnici po amputaci nohy. Shodili ho z jeho vozíku, prošacovali, sebrali mu několikaměsíční úspory, jimiž si chtěl zaplatit bydlení na ubytovně a pak ho z něj ještě pro jistotu srazili na zem a nechali ležet v blátě a mrazu, kde jej zbitého našel projíždějící řidič. Policie po těchto lidských hyenách jistě usilovně pátrá, a věřme, že bude i úspěšná, protože málo co si zaslouží pobyt o chlebu a vodě na tvrdé pryčně, jako tohle svinstvo. Už více jak půl roku jsou ale její personální možnosti velmi napjaté, protože – jak jsme již dříve doložili- se spíše jak na ochranu lidí zaměřuje na ochranu politiků a jejich stále více nepopulárnějších a na samé hranici ústavnosti balancujících rozhodnutí (viz tzv. Milostivé léto 1 – 2) nebo zrušení valorizace důchodů, což dokonce otevřeně kritizoval i provládní prezident. Každopádně tato hrůza je důkazem, že se naplnily obavy psychologů, sociologů a ekonomů z chování lidí, na které dopadla v plné tíži kritická ekonomická situace, zaviněná neschopností vlády aspoň brzdit jednu z největších inflací v Evropě (a historicky nejvyšší v dějinách České republiky). Protože ač případy lidskému hyenismu tady byly vždy, musel bych dlouho přemýšlet, kdy jsem za svou skoro 15letou službu u kriminálky četl v policejních svodkách něco tak odporného. Konečně, politoložka Daniela Ostrá říká, že krize jsou testem soudružnosti společnosti. „A tmelem, který nás spojuje, je důvěra. Když vláda nedrží sliby již vyřčené, nemají lidí důvod jí důvěru oplatit. A každý bezpečnostní expert takový stát a jeho společnost označí jako příliš snadný cíl pro populisty či extremisty, dezinformační kampaně a nepřátelské autoritáře. A přitom stačí jen více respektu k lidem,“ tvrdí Ostrá.

A ministerstvo vnitra spadající spolu s policií pod Vítka Rakušana (STAN) boduje ještě jednou. Uplynulý měsíc se totiž zapsal do dějin tohoto státu historickým rekordem počtů ukončených podnikatelských živností. Suma těch, kteří si nechtěli vnutit od státu zřízení datové schránky (nebo jim vadilo, že jim vnitro zveřejnilo jejich adresy) dosáhla 150 000 – což je o plných 200 procent více, jak za celé poslední dva krizové roky! Je přitom jisté, že značná část OSVČ skončí buďto na pracáku, nebo přejde do šedé ekonomiky. Takže Rakušanovy plány na zlepšení komunikace státu s lidmi, kteří si ho platí ze svých daní (a samozřejmě také se stupňujícím šmírováním Velkým bratrem) plus zvýšení odvodů daní do děravé státní kasy pana Stanjury (ODS) tímto vzaly do značné míry za své. Nedosti ale na tom: ministr Rakušan (STAN) opakovaně a veřejně deklaroval, že stát vnutí svým OSVČ a spolkům datovky do konce března. Bez výjimky. Což ale není pravda: autor těchto řádků v čase, kdy je píše (velikonoce mu klepou na dveře) žádný „blahopřejný“ dopis z vnitra o zřízení datovky nedostal – a byl by věru špatný bývalý operativec nebo investigativec, aby si neověřil, že rozhodně ve svém okolí není sám. Budiž proto řečeno otevřeně: ministr vnitra Rakušan buď neříká pravdu, nebo je bloud šéfující neschopným lidem. Nechávám na každém, aby posoudil, co je horší. Konečně zlé jazyky říkají, že úroveň provedení akce Datovky se svou kvalitou nijak neliší od jiných aktivit Pětikoalice. S ohledem na nevyhnutelné proto chystáme do příštího čísla rozhovor s vysokým státním (soudním) úředníkem na téma: Datovky a jak nám teď budou zasahovat do života (se speciálním důrazem na spojení datovek a insolvencí). Věděli jste třeba, že datová schránka Made in Rakušan je vybíravá potvůrka? Nebaví se totiž každá s každou. Ta pro OSVČ se třeba spojí s hyenami z finančáku, ale už ne soudem.

No, bude to ještě veselé.

Petr Blahuš

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies