Velkou diskuzi v nejvyšších patrech české politiky a justice odstartoval Nejvyšší soud, který vyhověl dovolání insolvenčního správce Josefa Monsporta v souvislosti s dostavbou bytových domů částí klientů zkrachovalého H-Systemu. Podle jeho verdiktu některým členům stavebního bytového družstva Svatopluk hrozí, že se budou muset vystěhovat z domů, které po krachu H-Systemu dostavěli a několikrát zaplatili.
Od předchozích kauz, jako byly Trend, litoměřické fondy, Agrobanka, IPB, Harvardské fondy, CS fondy, Motoinvest, Futurum Aurum, kampeličky a Key Investments se H-System liší hlavně tím, že jej justice rozplétá přes dvacet let. Jedno ale mají společné. I v tomto případě se kamsi ztratily peníze, tentokráte více než 1,5 miliardy korun klientů H-Systému a Komerční banky. „Problém je v tom, že se ty peníze bohužel nikdy nedohledaly, zmizely neznámo kam. A to z toho důvodu, že společnosti, do kterých byly finance převáděny, všechny zkracovaly, skončily v likvidaci či v konkurzu – a ani tam žádné peníze nezbyly,“ tvrdí pražský soudce Kamil Kydalka.
Podle mluvčího stavebního bytového družstva Svatopluk Martina Junka byly peníze v pozemcích. „Máme zjištěno, že do konkurzu se dostalo 2,3 milionu čtverečních metrů stavebních pozemků. V tehdejších cenách mluvíme o hodnotě přibližně dvě miliardy korun, v dnešních cenách jsme na čtyřech až pěti miliardách. Jde o pozemky ve Velkých Přílepech, v pražské Troji a Libni, v obcích Statenice a hlavně v Lichocevsi. Nejhorší okamžik v historii H-Systemu nastal ve chvíli, kdy se druhému insolvenčnímu správci doktoru Monsportovi podařilo v roce 2002 prodat stavební pozemky v Lichocevsi za 17,3 milionu korun jedinému zájemci panu Pečenkovi. Šlo o 842.588 čtverečních metrů pozemků prodaných za 20,50 Kč za metr. Aniž by se s těmito pozemky cokoliv dělo, pan Pečenka je prodal firmě Three Light Lines, a.s. za 21,5 milionů korun. Za dva měsíce byla tato firma prodána firmě Highbury a.s. za 175,7 milionů korun a vzápětí byla zhruba třetina těchto pozemků, 36 procent jejich původní výměry, prodána za 16 milionů euro, což je 418,3 milionu korun. Na těch pozemcích se přitom stále nic nedělo, ale od začátku platilo územní rozhodnutí, že jde o pozemky stavební. Dokonce už v té době, kdy je insolvenční správce prodával za 17 milionů, šlo o stavební pozemky. Čili jedna třetina pozemků za 17 milionů se najednou zhodnotila a prodala za 418,3 milionu korun.“
Premiér Andrej Babiš po jednání s poškozenými mimo jiné řekl, že se případem H-System bude zabývat vláda. Poslankyně Markéta Adamová Pekarová zas uvedla, že v září na zasedání Poslanecké sněmovny zřejmě navrhne, aby se kauzou zabývali poslanci. „Je na místě hovořit o tom, jestli nevytvořit vyšetřovací komisi. Máme komisi k OKD, tak nevidím důvod, proč bychom ji nemohli mít k H-Systemu. Byla bych pro to, abychom tyto věci prošetřili,“ řekla médiím.
Prošetřit kauzu H-System by jistě byl záslužný čin. Třeba se už konečně podaří zjistit, kam ta miliarda a půl vlastně zmizela.
Karel Žítek
šéfredaktor