
Insolvenční poradna
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám oddlužení, které poctivě splácím a zbývá mi ještě rok. Teď se mi naskytla možnost začít pracovat jako OSVČ. Mohu v době trvání oddlužení začít podnikat?
Dobrý den, obecně lze uvést, že zahájení podnikání v době trvání schváleného oddlužení žádná právní překážka nebrání. Ani insolvenční zákon nezakazuje podnikání v době trvání schváleného oddlužení a s dlužníky podnikateli i počítá. To, že začnete podnikat je však nezbytné, bez zbytečného odkladu, oznámit insolvenčnímu správci. V případě podnikání splácíte tzv. zálohovou splátku, která se stanovuje jako rozdíl mezi reálnými příjmy a výdaji. Pokud teprve začínáte podnikat, tak se zálohová splátka stanoví z průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.
Zálohové splátky podléhají pravidelnému zúčtování. Na konci zdaňovacího období je dlužník povinen předložit insolvenčnímu správci účetnictví nebo daňovou evidenci, přiznání k dani z příjmů a výpisy z účtů, případně jiné listiny svědčící o jeho příjmech a výdajích.
Na základě této dokumentace insolvenční správce provádí následně kontrolu tak, aby zjistil skutečně dosažený zisk podnikatele v předchozím období. Následně insolvenční správce určí tzv. referenční srážku, což je částka, kterou měl dlužník podle svých příjmů skutečně na oddlužení platit. Porovnáním zálohové splátky a referenční srážky insolvenční správce zjistí, zda byla zálohová splátka dostatečná, nebo zda měl dlužník (podnikatel) vyšší příjmy a mohl uhradit svým věřitelům více. V tomto případě určí insolvenční správce dlužníkovi doplatek na splátkách pro oddlužení. Současně určí novou zálohovou splátku pro další období.
Je zřejmé, že zahájení podnikatelské aktivity v době trvání schváleného oddlužení je nezbytné pečlivě uvážit a uvědomit si veškerá rizika s tím spojená. Zejména je nezbytné si předem vyhodnotit, jaký vliv bude mít zahájení podnikatelské aktivity na plnění Vašich povinností v rámci oddlužení.
V souvislosti se zahájením podnikatelských aktivit byste měl znát základní povinnosti, které jako OSVČ budete povinen plnit. Mezi tyto povinnosti náleží zejména:
- povinnost registrace na živnostenském úřadě,
- povinnost registrace na zálohy na sociální a zdravotní pojištění a jejich platby,
- povinnost registrace u příslušného správce daně,
- povinnost vést účetnictví, daňovou evidenci, popř. evidenci příjmu z cílem zjištění základu pro výpočet daně z příjmu fyzických osob, odvodu DPH, odvodu příspěvku na sociální a zdravotní pojištění za sebe i své zaměstnance
- povinnost umožnit kontroly státních orgánů (z živnostenského úřadu, České obchodní inspekce, z hygieny atd.) v provozovnách, kde se provádí podnikatelské činnost,
- povinnost mít označenu řádně provozovnu,
- povinnost chránit životní a pracovní prostředí apod.
V souvislostmi s povinnostmi dlužníka – podnikatele je nezbytné rovněž uvést, že jej tíží, kromě povinností shora uvedených, stejné povinnosti jako dlužníka – nepodnikatele. Tedy povinnost uvedené v ust. § 412 IZ, kterými zejména jsou povinnost vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost či o ni usilovat, nezatajovat žádný ze svých příjmů, hodnoty získané dědictvím či darem zpeněžit a výtěžek použít pro mimořádné splátky věřitelům, zasílat soudu a správci dvakrát ročně přehled o svých příjmech a informovat je o změně bydliště či zahájení nebo ukončení podnikání.
Pokud Vám do konce oddlužení zbývá pouze rok, tak bych doporučoval nic neměnit a rozhodnutí o Vašem podnikání posunout až do doby po skončení oddlužení.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Foto zdroj: Archív KN