První insolvence v rámci skupiny Arca úspěšně končí s dobrým řešením pro věřitele i matku díky dohodě mezi fondem IFIS, insolvenčními správci Lee Loudou a Davidem Jánošíkem, společností Arca Investments a dalšími subjekty. Konkurz společnosti Františkovy Lázně Savoy (FLS) byl jediným procesem v rámci insolvence skupiny Arca, která sama probíhá už více než dva roky, ale věřitelé se brzy dočkají peněz.
Prodejem majetku FLS ve výši 153 milionů korun budou plně pokryti zajištění i nezajištění věřitele a do majetkové podstaty mateřské skupiny Arca Investments se očekává přeplatek v řádu nižších desítek milionů korun.
V rámci insolvence FLS se fondu IFIS podařilo prosadit přeměnu reorganizace na konkurz a rychlý prodej majetku, který organizovala společnost PROKONZULTA. Proces vypořádání věřitelů komplikovalo vzájemné rozporování přihlášených pohledávek, u nichž by soudní řízení mohlo trvat několik let.
Dohoda mezi IFIS, insolvenčním správcem FLS Davidem Jánošíkem, odděleným insolvenčním správcem Lee Loudou, Arca Investments a dalšími subjekty uznala pohledávky fondu IFIS ve výši přibližně 74 milionů korun. To představuje více než 99 % přihlášených a následně popřených pohledávek, čímž byl také ukončen spor se společností Lázně Františkovy Lázně. Dohoda byla rovněž schválena věřitelskými výbory Arca Investments a FLS a oběma insolvenčními správci. Kromě toho, že výtěžek z prodeje majetku FLS plně pokryje všechny věřitele, včetně nezajištěných, bude také část peněz převedena do majetkové podstaty mateřské společnosti Arca Investments, která obdrží peníze nejen jako přihlášený věřitel, ale i jako mateřská společnost FLS. Marek Indra, majoritní akcionář fondu IFIS, dění okolo dohody vnímá jako pozitivní pro všechny, protože přináší jistotu a poměrně rychlé řešení celé věci.
Proces konkurzu začal zhruba v lednu roku 2022, kdy došlo k zastavení reorganizace připravované dlužníkem, následně věřitelský výbor ve Františkových Lázní SAVOY (FLS) vyměnil představenstvo. Nové vedení prověřilo čísla a nejprve se snažilo o reorganizaci v režii věřitelů. V roce 2021 do insolvence FLS dokonce vstoupil Finančně analytický útvar (FAÚ) poté, co se společnost Remedis snažila subrogací získat pohledávku drženou fondem IFIS, a tím i jeho věřitelskou pozici. Proto poslala na účet IFIS 50 milionů korun; protože ale nebylo z dostupných dat možné ověřit, z jakých zdrojů tyto peníze pocházely, IFIS transakci nahlásil FAÚ.
V rámci insolvence mateřské Arca Investments před nedávnem (v únoru 2023 – pozn. red.) pražský Vrchní soud zrušil schválení jejího reorganizačního plánu kvůli pochybnostem o poctivém záměru. Reorganizační plán firmy loni schválil Městský soud v Praze, proti rozhodnutí se ale odvolala část věřitelů. Odvolací senát doslova uvedl, že „shledal v reorganizačním plánu vady spočívající v nezákonné diskriminaci části věřitelů, kteří byli i přes jejich námitky zařazeni do skupiny věřitelů s nižším poměrem uspokojení“. Proces se tak v podstatě vrátil do stavu, kde byl před zhruba rokem.
(red)