Chalupy už Čechy tolik nezajímají. Žádané jsou malometrážní byty, roste ale zájem o investice do luxusnějších nemovitosti v Albánii nebo exotickém Ománu
22.08.2023
Chalupa? Ještě před dvěma lukrativní a žádané zboží, které katapultovalo cenu za tyto nemovitosti o několik desítek procent výš, dnes však statek, který se příliš nekupuje, potvrdily Konkurzním novinám realitní kanceláře napříč zemí. „Kdo chce teď prodat, tak stále platí, že musí jít s cenou o několik desítek procent níže nebo čekat,” přiblížil marketingový ředitel Next Reality Jan Babka. Nejatraktivnější na investice jsou teď malé byty ve větších městech nebo naopak luxusní nemovitosti ve vzdálenějších destinacích světa. A do hry se opět vrátily i lázeňské destinace.
Rostoucí cena energií nebo třeba to, že Češi nechtějí setrvat dlouho na jednom místě a starat se o rekreační nemovitost, ale namísto toho cestovat, znamená logicky útlum poptávky po chatách a chalupách. Tím se podle marketingového ředitele Next Reality Jana Babky mimo jiné ukázalo, že takové nemovitosti jsou velmi náchylné na nálady ve společnosti a cenové propady mohou být z toho důvodu relativně vysoké. Klidně i čtyřicet procent, jak přiblížil. Zejména to platí u starších rekreačních chat v rekreačních oblastech určených k sezónnímu využívání především v letním období, jak potvrzují makléři i dalších realitních kanceláří. A podobně tomu je i u objektů před rekonstrukcí, i tady to může být o desítky procent. Naopak menší nebo dokonce žádné propady cen lze podle Babky očekávat u celoročně obývaných nemovitostí v exponovaných lokalitách, jako třeba na horách nebo v malebné přírodě jihu Čech. Zejména tam, kde jiné nemovitosti nejsou, anebo se již nové stavět nebudou. “V nabídkových cenách se slevy projevují pomalu, lidé zkoušejí prodat za tolik za kolik koupili a tyto ceny se mnohdy liší od cen prodejních. A to znamená, že finančně na tom velmi pravděpodobně prodělají,” konstatuje Babka s tím, že nezřídka tak musí prodávající snížit prodejní cenu skutečně až o zmíněných čtyřicet procent, někde až o půlku, pokud na prodeji spěchá.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka tak vlastně po velkém boomu vedoucího k prudkému růstu cen nemovitostí přichází teď období saturace právě trhu rekreačních nemovitostí. “Je to vlastně jen další důkaz fungování tržních principů. Trh se vyčistí a vrátí do rovnováhy i s nižšími cenami. A neřekl bych, že lidé začínají shromažďovat hotovost. Ta ve skutečnosti v ekonomice neustále klesá a nijak dramaticky nerostou ani bankovní depozita na úkor nemovitostí. Vlastně tu nevidíme ani žádné masívní výprodeje, spíše se jen zpomalily prodeje realit a rozšiřuje se zřejmě postupně i nabídka těch neprodaných realit. Zatímco pro nové zájemce mohou být nedostupné z titulu cen a úrokových sazeb, prodejci zase zatím nejsou ochotni příliš slevovat,” sdělil KN. Předpokládá, že se trh bude dál fragmentovat. “A to nejenom ve smyslu nové/staré rekreační nemovitosti, ale i regionálně. Na trh se budou dostávat cenově zajímavé byty, které zaujmou pozornost kupujících. U starších bytů a domů vyžadujících investice do rekonstrukcí a energetických úspor se dá čekat další pokles,” doplnil Dufek.
Albánie? Výhodnější jak Chorvatsko
V hledáčku zájmu Čechů se na druhou stranu poslední dobou ocitají nemovitosti v zahraničí, typicky třeba ve Španělsku nebo Albánii. A výjimkou nejsou už ani exotičtější destinace typu Oman. „Pokud někdo uvažuje o koupi bytu v Praze nebo na českých horách, v Albánii pořídí za svoje peníze lepší nemovitost,“ srovnává specialista na investiční byty v Albánii ze společnosti myalbania.cz. Daniel Mikulka. „Mezi naše klienty dnes patří jak zkušení podnikatelé, tak privátní investoři, kteří se zatím k větší výnosné investici nedostali. Ale i mladé rodiny, páry před svatbou či senioři, kteří hledají místo, kde by strávili důchod nebo prázdniny s vnoučaty,” dodává.
Ceny nemovitostí v Albánii rostou už několik posledních let ročně o 12-19 %, přitom zůstávají podle Mikulky pod úrovní realitního trhu v Chorvatsku nebo Řecku. Například plně vybavený byt 2+kk o 60 metrech v přímé blízkosti moře, se dá pořídit v přístavním městě Drač už od 2 milionů korun. Cena stometrového bytu se pohybuje mezi 3 a 4 miliony a přitom jde standardně o novostavby přímo v rezidenční zóně u pláže nebo těsně vedle ní. Mikulka ale upozornil, že výhodnou a bezpečnou příležitost může zkazit neznalost tamního prostředí. Proto nedoporučuje vstupovat na nezmapovaný terén a pořizovat nemovitosti na vlastní pěst. „Nákup nemá stejné parametry, jako jsme zvyklí v České republice,” zdůraznil Mikulka s tím, že by se rozhodně vyvaroval nákupu rozestavěného developerského projektu a také by přehodnotil svoji důvěru v subjekt, který bude požadovat část platby za nemovitost v hotovosti. Rozdíl je také v problematice katastrálních rejstříků a smluv. Je potřebné vědět, jaké mají mít dokumenty náležitosti, aby byl nákup skutečně bezpečný,“ zdůraznil Mikulka.
Výhoda na straně kupujícího?
Kupující má aktuálně v řadě případů „navrch” i při koupi bytu či domu. Například z indexu Broker Consulting REALINDEX plyne, že rozdíl mezi představami kupce a prodejce o ceně bytu a domu činí teď zhruba třináct procent. Zatímco prvotní nabídka v průměru požadovala 66 417 korun za metr čtvereční, konečná cena dosáhla průměrně o sedm tisíc korun méně, tedy 59 527 korun. Zejména u nových bytů se ceny nemovitostí drží podle makléřů kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a dalších nákladových položek na obdobné úrovni, jako tomu bylo dříve. Nový byt totiž přináší na druhou stranu v případě následného pronájmu často vyšší výnos, než je tomu u bytu ve starší zástavbě, protože bývá kvalitnější, říkají makléři. Podle analýzy sbližování nabídky a poptávky na rezidenčním trhu brání ale kromě vyšších úrokových sazeb z hypoték také dlouhodobě pomalé povolování nových projektů.
Malometrážní byty vedou
Pokud zůstaneme v České republice, pak se na investici podle Next reality hodí zejména malometrážní byt, typicky 2+1 nebo 2+kk v centru nebo širším centru města, který majitel pronajme. „Navíc lidé už si zvykli i na to, že hladina úrokových sazeb hypoték je taková, jaká je a nikdo nečeká, že se vrátí na úroveň kolem dvou procent, jako tomu bývalo dřív a tak jsou opět ochotnější investovat,” upřesnil Babka. Očekává se zároveň, že úroky z hypoték půjdou ještě dolů, a to se opět promítne u nových žadatelů o hypotéky.
Průměrná sazba hypoték na počátku července klesla na 6,24 procenta z červnových 6,30 procenta. Na stejné úrovni byla průměrná nabídková sazba před rokem, kdy se poprvé přehoupla přes šestiprocentní hranici v návaznosti na poslední zvýšení sazeb ČNB. Dobrou zprávou může být ale to, že od 1. července zrušila ČNB limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí. Jaké to bude mít ale konkrétní dopady, se podle analytiků teprve uvidí. Podle ekonoma Dufka ale čísla z posledních měsíců ukazují, že trh hypoték není až tak zamrzlý, jak to vypadalo ještě na přelomu roku. „S poklesem cen bytů přijde i chvíle pro nákupy, takže se lidé začínají připravovat. Není to o rekordech, ale určité odražení ode dna vidět je,” uvedl. Uvolnění pravidel pro hypotéky bude tak podle něho rozhodně vzpruhou, avšak mnohem větší bude až snížení úrokových sazeb. „Takže to zatím beru jako drobný stimul,” okomentoval změnu pravidel.
Podobně situaci vnímá i hlavní analytik BH Securities Štěpán Křeček, který potvrdil, že na straně nabídky je vidět jen nízká ochotu vlastníků nemovitostí jít s cenou dolů. Zlevňují tak podle něho především ti, kteří se potřebují rychle dostat k penězům. “Ostatní se snaží držet relativně vysoké ceny s tím, že na prodej nepospíchají a raději si počkají delší dobu, než aby zlevnili,” uvedl. Výraznější zlepšení na straně poptávky lze tak podle něho očekávat až se zásadním poklesem úrokových sazeb na hypotékách. I podle něho tak platí, že v současné době „tahají za delší kus provazu kupující, kteří si u prodávajících mohou vyjednat slevy”. Z těchto důvodů jsou ceny uskutečněných transakcí nižší než nabídkové ceny na realitním trhu. „Aktuálně se daří pronajímatelům nemovitostí, kteří měli ve svých smlouvách inflační doložky. Mírný pokles cen nemovitostí v kombinaci s rostoucími nájmy vede ke zvyšování výnosů z pronajímání realit. Nicméně většina nově nakupovaných nemovitostí má výnosy stále pod základní úrokovou sazbou v ekonomice,” uvedl. Podle zakladatele a CEO crowdfundingové platformy BrikkApp Jana Večerky se tak zdá, že ale po delší době opět nastane vhodný čas na investování do nemovitostí. Už teď odhaduje, že se dá koupit zhruba o deset procent levněji a do konce roku to bude ještě více, kdy by podle něho mohlo jít až o 15 či 20% snižování cen. Největší se mají podle něho dotknout rezidenčního bydlení jako domů a větších bytů, směřované pro rodiny. „Většina rodinných domů není příliš likvidních kvůli nezájmu větších investorů a fondů a zároveň je o ně menší zájem na trhu pronájmů. Pro investory, kteří umí počkat do doby snížení úrokových sazeb, může jít ale o zajímavou investici, byť rizikovější,” vysvětluje Večerka.
Ceny menších bytů rostou
Stále atraktivní pak zůstávají ve všech ohledech malometrážní byty. Jak na bydlení, tak na investici. Z analýzy aktuálních transakcí realitní společnosti RE/MAX prodeje bytů například plyne, že konkrétně v dubnu a květnu došlo k výraznému nárůstu cen v segmentu menších bytů do cca 69 metrů v cihlové zástavbě. Konkrétně v Praze se tak průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124000 korun za metr čtvereční, což je o 12000 více než v 1. čtvrtletí letošního roku, j vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021.
U cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52000 korun za metr, což je o 3000 více než na konci loňského a začátku letošního roku. Růst cen přitom podle RE/MAX způsobuje několik faktorů. „Jednak relativně dostupné ceny a fakt, že kupující častěji preferují menší byty,” konstatuje. Méně kvalitní byty, které vyžadují rekonstrukci a výrazné investice, se ale téměř neprodávají kvůli jejich předražené nabídce. A za třetí platí i to, že menší byty jsou vhodné k pronájmu a investoři jsou ochotni pak platit kupní cenu z vlastních zdrojů bez potřeby hypotéky. „Je však třeba zmínit, že v jiných segmentech a lokalitách se vývoj cen liší. Například ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Pro příklad, průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91000 korun za metr čtvereční, zatímco mimo Prahu je to 49000 korun,“ vysvětluje analytik a realitní expert Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality. Průměrná cena všech bytů v celé České republice pak mírně stoupá už druhé čtvrtletí v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo hlavní město. Průměrná realizovaná cena za metr obytné plochy v celé zemi se momentálně pohybuje kolem 69 tisíc korun za metr čtvereční, což je přibližně stejná úroveň jako v polovině roku 2021.
Podle analytika a experta na nemovitosti Toplaka není ale teď ani důvod – vzhledem ke kupní síle obyvatelstva – očekávat zásadní růst cen bytů. „Ten současný je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad 6 %, což znamená, že realizované ceny jsou stále o 10 až 15 % vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 % vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány,“ uvedl Toplak.
Předpokládá se, že v následujících měsících bude tak trh s byty reagovat různým způsobem v jednotlivých svých segmentech. Obecně se ale však očekává, že ceny budou častěji klesat než stoupat, a předpokládá se další pokles cen o přibližně 10 % v následujících 6-9 měsících.
Starší byty nezůstávají pozadu
Aktuálně však cena starších bytů klesat přestala, jak ukazuje analýza společnosti FérMakléři.cz a v některých případech dokonce i roste, i když jen o jednotky procent. Důvodem je jejich výrazně nižší cena než u novostavba a kupci tak logicky mají o ně zájem. Z analýzy nicméně vyplývá i to, že i přes zmíněnou stagnaci nebo nárůst cen, je hodnota bytů nižší než v létě minulého roku. Zatím ještě ale nelze podle jednatele společnosti Lumíra Kunze mluvit o jasném trendu zdražování. „Řada nemovitostí se prodávala dlouhou dobu, což může statistiky zkreslovat. Pozitivních predikcí o vývoji ekonomiky ale přibývá. Inflace se snižuje, nezaměstnanost zůstává nízká a řadě profesí rostou platy. Kupní síla domácností se tedy pomalu zotavuje a s ní i poptávka po vlastním bydlení, které je mezi Čechy tradičně nejoblíbenější,“ dodal Kunz. V Praze a Plzni zůstaly třeba ceny starších bytů na stejných hodnotách jako v 1. čtvrtletí letošního roku. Konkrétně si tak starší byt v dobrém stavu či po rekonstrukci s plochou 60 metrů čtverečních lidé v Praze mohou koupit zhruba za sedm milionů korun a v Plzni za 3,8 milionu korun. Cena bytů v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem klesla v průměru o dvě procenta. Naopak o nízké jednotky procent se zvýšily ceny v Brně a také v Olomouci a v Ostravě. Proti loňsku nicméně starší byty zůstávají levnější. Podle analýzy se ve II. čtvrtletí loňského roku prodával metr čtvereční ve starším bytě za 128 009 korun, což bylo o osm procent více než letos. Největší meziroční propad ceny za metr zaznamenalo Ústí nad Labem, kde je nyní průměrná cena za metr čtvereční téměř 34 tisíc korun. Největším omezením v případě koupě ale nadále zůstane požadavek na vlastní úspory. „Nutnost mít naspořeno alespoň dvacet procent z ceny nemovitosti a deset procent u žadatelů o hypotéku mladších 36 let představuje při aktuálních cenách bydlení a předpokladu případného dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti stále značnou sumu, a tedy i překážku,“ dodal Kunz. „Zejména u nových bytů se ceny nemovitostí drží kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a dalších nákladových položek na obdobné úrovni, jako tomu bylo dříve. Nový byt vám ale přináší na druhou stranu v případě následného pronájmu často vyšší výnos, než je tomu u bytu ve starší zástavbě, protože bývá kvalitnější,“ přiblížil hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.
Pronájem bytu v Praze za 19 tisíc, v Brně za patnáct
Podle další analýzy sbližování nabídky a poptávky na rezidenčním trhu pak brání kromě vyšších úrokových sazeb z hypoték také dlouhodobě pomalé povolování nových projektů. Zájem o bydlení ale i tak přetrvává. A to jak o byty, tak rodinné domy, které jsou určeny k vlastnímu i nájemnímu bydlení. Nájem je pak často řešením zvláště pro mladé, kteří kvůli limitům nedosáhnou na hypotéku. „Typicky 3 plus 1 pro mladou rodinu, která koupi potřebuje zafinancovat z 80% hypotékou, nastane problém vysokých úroků,” dodal. Dražší nemovitosti se pak zpravidla kupují rovnou za hotové málo se dofinancovává hypotékou. „Dlouhodobě dochází k přehodnocování modelu nutnosti vlastnického bydlení vzhledem k vysokým cenám nemovitostí. Mnozí potenciální kupující si spočítají, že se jim vyplatí platit nájem a naspořené prostředky, minimálně deset procent z ceny nemovitosti a raději investovat. A třeba i do realit skrze nemovitostní crowdfunding a jsou na tom finančně lépe,” popisuje zakladatel a ředitel crowdfundingové platformy BrikkApp Jan Večerka. Analýza realitní společnosti RE/MAX pak ukazuje, že růst nájemného u bytů se v květnu zastavil a nájemné dokonce v některých městech státu mírně klesá. V současné době se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je o osm procent více než před rokem a o dva méně než v minulém čtvrtletí. Průměrný nájem bytu v Praze činí 19 300 korun. „To je dobrá zpráva pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen. Poptávka po pronájmech je v současnosti nižší než v loňském roce. Vloni byla vysoká především díky vyšším úrokovým sazbám při nákupu bydlení a vyšší imigraci. Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku,“ vysvětluje analytik Toplak z RE/MAX G8 Reality.
Ve zbytku České republiky, tedy mimo Prahu, Brno a okolí se nájemné pohybuje kolem 222 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je o 4 % více než před rokem a o 2 % více než v minulém čtvrtletí. Průměrné nájemné za byt mimo Prahu činí 11 400 korun.
Vývoj nájemného v okolí Prahy a v Brně je podobný tomu v Praze. Ceny jsou stabilní nebo mírně klesají již druhé čtvrtletí po sobě. V okolí Prahy činí průměrné nájemné 284 korun za metr obytné plochy, což představuje pětiprocentní meziroční růst, a v Brně 292 korun, tedy devítiprocentní meziroční růst. Průměrné nájemné za byt v Brně činí 15000 korun, v okolí Prahy o 1000 více – tedy v Brně o 1 % méně než v minulém čtvrtletí a okolí Prahy stejný jako v předchozím čtvrtletí.
Teď je správný čas
S vysokou poptávkou a rostoucími cenami nájmů a se zkracuje průměrná doba od nabídky k uzavření nájemní smlouvy, což je změna oproti covidovému období. Tenkrát doba potřebná k zajištění nájmu činila 57 dní z předchozích 25 dní. “Dnes je průměrná doba od nabídky k pronájmu v Praze 34 dní,“ doplňuje analytik Toplak z RE/MAX G8 Reality. A platí i to, že když je majitel ochoten cenu přizpůsobit a jednat rychle, tato doba se může zkrátit o více než polovinu. „V Praze to může znamenat 20 a více dní, což může představovat dodatečný zisk 13 tisíc korun a více,“ doplňuje Iztok Toplak.
Slevy na kupní ceně nemovitosti nejsou jen jedinou možností, jak ušetřit. Dnes platí i to, že kvůli vysokým cenám pozemků, bytů a domů klesal i prodej vybavení a nábytku. Tam, kde ceny nemovitostí neklesají, se developeři snaží nabídnout alespoň skryté slevy jako vybavení jejich projektu. Vhodnější doba se pro zájemce o investování už pár let nenaskytla, míní Večerka. „Takže kdo má volné peněžní prostředky a nepotřebuje pomoc od banky, teď je čas začít,” zdůraznil. A jak ještě doplnil Babka, zájem se zvedá i o větší domy. „V období krize se to nedělo, protože lidé nechtěli větší, energeticky náročnější prostor. Ale teď už se zřejmě ceny energii ustálily, takže je zde patrná určitá stabilizace, dodal pro KN.
Lázně se znova hlásí o slovo, byt v Poděbradech stojí podobně jako kraj Prahy
V posledních letech se trh s byty v českých lázeňských městech zotavuje z epidemické krize, která postihla celou Evropu. Situace v těchto destinacích je velmi specifická a klíčovými faktory, které ovlivňují poptávku a ceny nemovitostí jsou především sezónnost, rozsah a zaměření poskytovaných služeb a také podpora lázeňské péče ze strany státu. V posledních měsících se tak opět zvyšuje zájem o nemovitosti hlavně v Karlových Varech, Luhačovicích, Poděbradech
a Teplicích. Důvodem je možnost investice a následného pronájmu a také zajímavá kvalita místa pro život. Většina lázeňských měst se přitom podle realitní kanceláře RE/MAX potýká s nedostatkem nových bytových projektů, což má za následek rostoucí ceny bytů a nájemného. Na druhou stranu někde – například v Karlových Varech – dochází k výstavbě nových bytových komplexů a developerských projektů, které mají za cíl zvýšit nabídku bytů a uklidnit trh. Po letech dramatického růstu cen nemovitostí ve městě, který zapříčinili investoři z Ruska, došlu v roce 2014 k zahájení výprodeje a poklesu cen. V souvislosti s válkou na Ukrajině a následnými sankcemi se v nabídce realitních kanceláří objevilo následně mnoho bytů ruských majitelů k prodeji za sníženou cenu. Současně bylo v posledních letech postaveno několik nových projektů, které nabízejí moderní bydlení v atraktivních lokalitách. Většina z těchto projektů se soustředí na bytovou výstavbu střední a vyšší třídy. „V posledních měsících pozorujeme zvýšený zájem o nákup bytů jako investice nebo pro individuální rekreaci. Karlovy Vary poskytují nejen sezonní lázeňskou péči, ale díky blízkosti lyžařských areálů, například na Klínovci, se stávají místem pro celoroční rekreaci, což zvyšuje jejich atraktivitu i ekonomický potenciál. Ceny bytů v nově postavených projektech se pohybují v rozmezí 60 až 120000 korun za metr čtvereční,“ vysvětluje Alexander Mizjuk majitel realitní kanceláře RE/MAX Glorion.
Podobný osud zažívaly v minulých letech Teplice, který byly dříve oblíbenou destinací klientely z arabských zemí. Češi pak objevili lázně na severu Čech především po koronavirové pandemii, kdy bylo možné využít vouchery na léčebné pobyty. Stejně jako v Karlových Varech i zde investoři vyhledávají nemovitosti ke krátkodobému pronájmu. Ceny novostaveb se zde pohybují okolo 50 tisíc korun za metr čtvereční. V posledních třech letech ceny novostaveb i nájmů mírně rostly a v letošním roce klesají. „Teplice jako lázeňské město dlouhodobě generovaly vysokou poptávku po nemovitostech pro rekreační účely. V posledních letech se však město rozvíjí také jako průmyslové centrum, což vede k růstu počtu obyvatel a zvyšování poptávky po bydlení. Zároveň se v Teplicích staví nové bytové domy, které nabízejí moderní a vybavené byty, které jsou vyhledávány především investory“ popisuje situaci Milan Vršecký z RE/MAX Synergy.
Poděbrady jsou známé jako přitažlivé místo k bydlení díky své poloze v blízkosti Prahy a svému příjemnému prostředí. Nabízejí širokou škálu bytů a domů k pronájmu a k prodeji. Díky svému termálnímu prameni a lázeňskému resortu jsou také oblíbenou destinací pro rekreační bydlení a léčebné pobyty. Město má dobrou dostupnost do Prahy, což je důležitý faktor pro ty, kteří tam pracují nebo studují. „Ceny domů a bytů v Poděbradech jsou výrazně vyšší než v okolních městech jako je Kolín nebo Nymburk, které se nachází také v dobré dopravní dostupnosti hlavního města. Nový byt můžete v Poděbradech pořídit v průměru za 95000 korun za metr, což je cena srovnatelná s okrajovými částmi Prahy. Vyšší ceny jsou dány hlavně atraktivitou lázeňského prostředí a vysokou kvalitou života. Velký boom zažil trh zejména v letech 2016 – 2021 a nyní se zájem opět pozvolně vrací,“ vysvětluje Zuzana Beňová z RE/MAX G8.
Moravské lázně Luhačovice se také dlouhodobě vymykají obvyklé cenové hladině ve Zlínském kraji. Zájem o nemovitosti k bydlení i rekreaci je dlouhodobý a ceny bytů v novostavbě nebo kvalitně opravené původní zástavbě dosahují až 95 tisíc korun za metr čtvereční. Zatímco v jiných městech kraje je to až o třetinu méně. „Kromě nákupu nemovitostí na pronájem slouží Luhačovice pro mnoho lidí jako stabilní zázemí pro rekreaci a druhé bydlení. Zájem se projevuje i v cenách starších nemovitostí, které jsou dražší než v okolních městech. Lázeňské prostředí a vyhlášená architektura usazená v krásné přírodě zákazníky přitahuje,“ vysvětluje Michal Malaník z RE/MAX Via, který dlouhodobě prodává nemovitosti na Zlínsku.
Obecně se trh s byty v lázeňských městech považuje za stabilní a relativně výnosný, což je zajímavé pro investory, kteří hledají dlouhodobé investiční příležitosti. Cenovou dostupností se v nich nemovitosti pohybují kolem celostátního průměru s výjimkou prémiových nemovitostí: například v Karlových Varech výrazně překračují běžné ceny a blíží se Praze.
Cena pozemků klesá, jen v Praze ne
Jestli něco dlouho odolávalo tlakům poptávky, pak to byly stavební pozemky. Dopady drahých hypoték ale už dostihly i je a začaly zlevňovat, jak vyplývá z analýzy zmíněnou makléřem Toplakem. Pozemek, který ještě loni v lednu stál 3,6 milionu korun, dnes potenciální zájemce pořídí o stovky tisíc levněji. Meziročně průměrná cena za metr čtvereční vztažená na celý stát klesla o 7 procent. Podle Toplaka jsou hlavními důvody klesajících cen především drahá výstavba, vysoké úrokové sazby, a to, že aktuálně může být výhodnější pořídit si už postaveného domu za účelem následné rekonstrukce. Výjimkou je Praha, kde cena stále roste. Protože se ale začínají prodávat stále menší pozemky než v minulosti, průměrná cena za parcelu klesá i zde.
Autor: Petr Blahuš
Aktuální číslo

2023 – 09