Česko již není kasinem Evropy

2019-02-18 | Konkursní noviny
EditorialZdarma

Jen co Poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která pomůže mnohým dlužníkům vymanit se z osidel šedé ekonomiky a vrátit se do té reálné, ministerstvo financí upozornilo na další tuzemský lidský problém. Na tiskové konferenci v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích ministryně financí Alena Schillerová, generální ředitel Celní správy Milan Poulíček a emeritní primář Karel Nešpor pohovořili o gamblerství – patologickém hraní na automatech – a regulací hazardu.

Příležitostí, kde hrát, je v České republice naštěstí čím dál méně. Dnes u nás najdeme přibližně čtvrtinu heren, které tu byly před sedmi lety, a počet hracích automatů v restauracích, barech, na benzinových pumpách a v různých kamenných provozovnách klesl o polovinu. V oblasti internetu zas výborně zafungovala možnost zařazení ilegálního provozovatele na takzvaný blacklist. Zásadně se tím snížila dostupnost hazardu pro závislé a spolu s náběhem ochranných opatření se postupně výrazně snižuje i riziko pro vznik patologického hráčství pro další občany, což je hlavní cíl nové regulace. Díky řádnému zdanění hazardu, nekompromisnímu přístupu k pokusům o jeho nelegální provozování i boji s daňovými úniky a podvody také vzrostl daňový výnos, který z hazardu plyne.

To však zdaleka nestačí. Stát chystá další kroky – například rejstřík vyloučených hráčů, který by měl některé závislé od hazardních her úplně oddělit. „Rejstřík vyloučených hráčů zamezí v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, gamblerům se soudním zákazem nebo nařízenou ochrannou léčbou závislosti a také patologickým hráčům, kteří o zapsání sami požádají,“ uvedla Alena Schillerová. V registru tedy budou zapsáni i dlužníci v úpadku, které čeká oddlužování. Dodržování zákazu budou kontrolovat celníci.

Zatímco gamblerství je označováno jako chorobná závislost na hraní hazardních her a považováno za patologickou psychickou závislost na lákavé představě rychlého zisku peněz,

půjčovat si finanční prostředky, k čemuž hrací automaty nepotřebujete, je svým způsobem také hazard. Zvlášť když člověk neví, zda dokáže věřiteli všechny peníze včas vrátit. Zatím co gamblerům tato společnost přístup k hracím automatům zakazuje a nabízí léčení, dlužníkům v úpadku, kteří na splácení dluhů “zapomínají”, umožní poměrně výhodně se oddlužit, když postupně splatí jen část svých dluhů. Samozřejmě jim také doporučí pracovat a řádně platit daně.

A proč se tisková beseda Ministerstva financí ČR konala právě v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích? Nejspíše proto, že se tam někteří patologičtí hráči ze své závislosti léčí. Dlužníci, kteří nesplácejí své půjčky a občas se sami sebe ptají, kdo za to může, žádné léčení nejspíše nepotřebují. Těm jen stačí podat pomocnou ruku, oddlužit je a jsou vyléčeni. Teď jde jen o to, jestli jednou provždy.

 

Karel Žítek

šéfredaktor

 

Předplaťte si

Tištěné
předplatné

1368

1 rok

MĚSÍČNÍK V TIŠTĚNÉ A ELEKTRONICKÉ VERZI
NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K EXKLUZIVNÍMU ELEKTRONICKÉMU OBSAHU
PRO STUDENTY POSKYTUJEME SLEVU 50%

ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ

960

1 rok

NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K ELEKTRONICKÉMU OBSAHU KONKURSNÍCH NOVIN NA WEBU
PRO STUDENTY POSKYTUJEME SLEVU 50%

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o. Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Karel Žítek, mobil: 607 551 383, e-mail: zitek@kn.cz PR Manažer: Dorota Pleskačová, mobil: 778 465 676, e-mail: d.pleskacova@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2020 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno