Jen co Poslanecká sněmovna schválila novelu insolvenčního zákona, která pomůže mnohým dlužníkům vymanit se z osidel šedé ekonomiky a vrátit se do té reálné, ministerstvo financí upozornilo na další tuzemský lidský problém. Na tiskové konferenci v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích ministryně financí Alena Schillerová, generální ředitel Celní správy Milan Poulíček a emeritní primář Karel Nešpor pohovořili o gamblerství – patologickém hraní na automatech – a regulací hazardu.
Příležitostí, kde hrát, je v České republice naštěstí čím dál méně. Dnes u nás najdeme přibližně čtvrtinu heren, které tu byly před sedmi lety, a počet hracích automatů v restauracích, barech, na benzinových pumpách a v různých kamenných provozovnách klesl o polovinu. V oblasti internetu zas výborně zafungovala možnost zařazení ilegálního provozovatele na takzvaný blacklist. Zásadně se tím snížila dostupnost hazardu pro závislé a spolu s náběhem ochranných opatření se postupně výrazně snižuje i riziko pro vznik patologického hráčství pro další občany, což je hlavní cíl nové regulace. Díky řádnému zdanění hazardu, nekompromisnímu přístupu k pokusům o jeho nelegální provozování i boji s daňovými úniky a podvody také vzrostl daňový výnos, který z hazardu plyne.
To však zdaleka nestačí. Stát chystá další kroky – například rejstřík vyloučených hráčů, který by měl některé závislé od hazardních her úplně oddělit. „Rejstřík vyloučených hráčů zamezí v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, gamblerům se soudním zákazem nebo nařízenou ochrannou léčbou závislosti a také patologickým hráčům, kteří o zapsání sami požádají,“ uvedla Alena Schillerová. V registru tedy budou zapsáni i dlužníci v úpadku, které čeká oddlužování. Dodržování zákazu budou kontrolovat celníci.
Zatímco gamblerství je označováno jako chorobná závislost na hraní hazardních her a považováno za patologickou psychickou závislost na lákavé představě rychlého zisku peněz,
půjčovat si finanční prostředky, k čemuž hrací automaty nepotřebujete, je svým způsobem také hazard. Zvlášť když člověk neví, zda dokáže věřiteli všechny peníze včas vrátit. Zatím co gamblerům tato společnost přístup k hracím automatům zakazuje a nabízí léčení, dlužníkům v úpadku, kteří na splácení dluhů „zapomínají“, umožní poměrně výhodně se oddlužit, když postupně splatí jen část svých dluhů. Samozřejmě jim také doporučí pracovat a řádně platit daně.
A proč se tisková beseda Ministerstva financí ČR konala právě v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích? Nejspíše proto, že se tam někteří patologičtí hráči ze své závislosti léčí. Dlužníci, kteří nesplácejí své půjčky a občas se sami sebe ptají, kdo za to může, žádné léčení nejspíše nepotřebují. Těm jen stačí podat pomocnou ruku, oddlužit je a jsou vyléčeni. Teď jde jen o to, jestli jednou provždy.
Karel Žítek
šéfredaktor