Reklama

České sklářství, jedno z národních „rodinných stříber“ dosud nemá vyhráno: stále hrozí vlna krachů

České sklářství čelí existenční krizi způsobené prudkým růstem cen plynu a vysokou inflací, a skláři se obávají, že dopady energetické krize budou ovlivňovat průmysl v Evropě ještě několik let, což zvyšuje riziko bankrotů a insolvencí.

„Možná se zdá, že je energetická krize zažehnaná, ale její dopady jsou katastrofální a budou pokračovat ještě několik let. Domníváme se, že nechá významnou negativní stopu na českém a evropském průmyslu. Ale hlavně energetická krize podpořila inflaci, a to hlavně ve střední Evropě, kde byla gigantická,“ tvrdí prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky Petr Mazzolini. A spolu s ním také další čeští skláři říkají, že se s dopady energetické krize budou vyrovnávat ještě několik let.

Například v Harrachově, kde je nejstarší fungující sklárna na světě, se sice také museli naučit umění šetřit, ale i tak došlo na zdražování zboží, kvůli kterému přišli o část zákazníků. Ve sklárnách je totiž hlavní a nejdražší komoditou plyn, například v Harrachově ročně spotřebují 8000 megawatthodin. Což s ohledem na raketově vystřelené ceny této komodity znamená, že loni za něj zaplatili navíc skoro 22 milionů korun, tedy zhruba pětinásobek toho, co ještě v roce 2021. Není divu, že v harrachovské sklárně kvůli energetické krizi loni hrozilo dokonce i propouštění, nakonec se ale podařilo udržet místa pro všechny zkušené skláře. A to i díky tomu, že v roce 2021 nakoupili energie s předstihem na letošní rok za výhodné ceny, plus svým zákazníkům, kteří jsou převážně z USA, účtovali energetický příplatek. Ovšem harrachovští skláři nebyli sami, kdo přistoupil k navýšení cen: „Určitě to ale nebylo o tom, že bychom navýšení energií mohli promítnout do cen kompletně. Část jsme opravdu nesli my,“ uvedla například generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová. V některých případech ale odběratelé pro navyšování cen pochopení nenašli. „Zvlášť ty firmy, které jsou silně exportně zaměřené, které vyvážejí zboží mimo Evropu, kde tato energetická krize nebyla. Tyto firmy jsou dodnes ve velkých problémech,“ sdělil Mazzolini.

Sama harrachovská sklárna zatím neví, kde bude nakupovat plyn pro nadcházející sezonu. „V současné době je sice situace na trhu docela příznivá, ale velcí distributoři bohužel stále nabízejí fixované vysoké ceny. Poslední nabídka, kterou jsme dostali, byla kolem osmdesáti eur za megawatthodinu, což je pořád čtyřnásobek našich předloňských cen, je to i více než dvojnásobek současných tržních cen,“ řekl jednatel sklárny Petr Novosad.

Ovšem nejenom ceny energií, ale i vysoká inflace se do zájmu o výrobky, například umělecké sklo, promítla. „Teď zase lidi nemají moc peněz. Doufám, že se ceny energií nezvednou a že to už někdo zachrání, a budou to udržovat v nějaké rozumné hladině,“ uvedl Jiří Pačinek, umělecký sklář z Kunratic u Cvikova.

Autor: Petr Blahuš

Foto: Archív KN

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies