Čeká nás druhý nejhorší rok historie. Hned po tom minulém
25.01.2023
Na počátku všeho je očekávání, a nejinak tomu je i každý rok na jeho počátku ledna. Krom bilancování uplynulého času naše myšlenky v tento čas nutně míří k představám toho, co nás čeká v blízké budoucnosti. Přelom roku prostě přináší otázky a hledá na ně odpovědi. Jak to tak vypadá, ani současný rok nebude pro mnohé z nás snazší jak předchozí dva roky covidových restrikcí a porušování lidských práv ze strany vlády nebo následující „válečný“ rok. Spíše naopak. Proto jsme v tomto prvním čísle roku 2023 položili vybraným osobnostem otázku: Co očekáváte a co by jste si přáli – pokud to není jedno a totéž – od roku 2023? Jejich odpovědi přinášíme uvnitř tohoto čísla, které právě držíte v rukách.
Ale podobnou otázku si – nepřekvapivě – kladli na konci minulého a počátku letošního roku i jiné významné persony. „Existuje riziko, že se nám tady inflace zabydlí na dlouhou dobu. Máme silné indicie, že inflační očekávání se odpoutala a nejsou ukotvena. Inflace je největší zlo a velká inflace je ještě větší zlo. A to, že budeme mít o desetinu procenta nebo o procento nižší ekonomický růst po krátkou dobu nebo že nám přibude pár desítek až stovek tisíc nezaměstnaných, jsou mnohem menší zla než to, že tady bude déle vysoká inflace. Boj o přežití bude tvrdý,“ řekl třeba pro MF Dnes bývalý guvernér ČNB. S ním souhlasil i známý ekonom Lukáš Kovanda: „Čeká nás těžký rok. Snažíme si namluvit, že se nás krize netýká. Ale vězme, že letos udeří natvrdo. Podle nejnovějších dat ČSÚ se maloobchodní tržby aktuálně propadají druhým nejvýraznějším tempem v tomto miléniu.“ A do třetice viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar: „Příští rok bude nesmírně těžký. Největší zátěží bude pro většinu firem vysoká inflace, ceny energií, komplikace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích a pokles spotřebitelské poptávky.“
Těžko ale nebude jen v našich peněženkách, ale i v zákonech. „Snad konečně vláda přestane preferovat cizince před vlastními lidmi,“ uvedl v závěru roku 2022 politický komentátor Petr Kolář. A právník doc. JUDr. Zdeněk Koudelka zase vyslovil přání, aby české tajné služby místo seznamů pro vládu Pětikoalice nepohodlných webů a pokoutných pokusů o cenzuru (ta je u nás sice, jak jistě všichni víme, zakázaná i v Ústavě, ale to v USA také a stejně ji levičáci z Bidenovi partaje porušují) měly zabývat tím, jaké mocenské a finanční skupiny těží z vazby cen levně vyrobené české elektřiny na německou energetickou burzu. Jeho obavy o vládu práva sdílí i bývalá soudkyně Tribunálu Soudního dvora Evropské unie prof. JUDr. Irena Pelikánová, DrSc.: „Lze očekávat značnou destabilizaci a prohloubení nekonzistentnosti práva. Lze ale očekávat vzrůst vlivu unijního práva,“ uvedla pro LN JUDr. Pelikánová.
Přesto je ale kupodivu jedno téma – a dokonce právní – na kterém se shodli prakticky všichni. A tím není nic jiného, menšího a klíčového, než vládou tlačená novela insolventního zákona, do které nás zase nutí EU. Jak se totiž ukázalo, je proti ní 94 procent všech insolvenčních soudců a 95 procent všech starostů, těch z východu i západu, severu i jihu, velkých měst i malých vesniček. Což je celá republika – odborná veřejnost i „obyčejní“ lidé. Pětikoalice premiéra Fialy (ODS) však přesto chce levičácký paskvil, který jde dokonce ZA rámec toho, co po nás chce sama EU. Pokud se někomu tato slova nelíbí, zjistí z reportáže na toto téma – mimochodem, byli na ní i vládní ekonomové a členové legislativní rady vlády – že ti to říkají taky. A ještě tvrději. Co s tím? Slovy klasika Cimrmana: „Nemusí se nám to líbit, ale to je tak všechno, co s tím uděláme…“ A jestli snad někdo věří, že se potrefené husy chytnou za nos a samy opraví vlastní chyby? Jak říkají naši fotbalisté: Tak určitě…
Petr Blahuš
Reklama
Aktuální číslo
2024 – 08