Reklama

Čeká nás druhý nejhorší rok historie. Hned po tom minulém

25.01.2023

Zdarma

Na počátku všeho je očekávání, a nejinak tomu je i každý rok na jeho počátku ledna. Krom bilancování uplynulého času naše myšlenky v tento čas nutně míří k představám toho, co nás čeká v blízké budoucnosti. Přelom roku prostě přináší otázky a hledá na ně odpovědi.  Jak to tak vypadá, ani současný rok nebude pro mnohé z nás snazší jak předchozí dva roky covidových restrikcí a porušování lidských práv ze strany vlády nebo následující „válečný“ rok. Spíše naopak. Proto jsme v tomto prvním čísle roku 2023 položili vybraným osobnostem otázku: Co očekáváte a co by jste si přáli – pokud to není jedno a totéž – od roku 2023? Jejich odpovědi přinášíme uvnitř tohoto čísla, které právě držíte v rukách.

Ale podobnou otázku si – nepřekvapivě – kladli na konci minulého a počátku letošního roku i jiné významné persony. „Existuje riziko, že se nám tady inflace zabydlí na dlouhou dobu. Máme silné indicie, že inflační očekávání se odpoutala a nejsou ukotvena. Inflace je největší zlo a velká inflace je ještě větší zlo. A to, že budeme mít o desetinu procenta nebo o procento nižší ekonomický růst po krátkou dobu nebo že nám přibude pár desítek až stovek tisíc nezaměstnaných, jsou mnohem menší zla než to, že tady bude déle vysoká inflace. Boj o přežití bude tvrdý,“ řekl třeba pro MF Dnes bývalý guvernér ČNB. S ním souhlasil i známý ekonom Lukáš Kovanda: „Čeká nás těžký rok. Snažíme si namluvit, že se nás krize netýká. Ale vězme, že letos udeří natvrdo. Podle nejnovějších dat ČSÚ se maloobchodní tržby aktuálně propadají druhým nejvýraznějším tempem v tomto miléniu.“  A do třetice viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar: „Příští rok bude nesmírně těžký.  Největší zátěží bude pro většinu firem vysoká inflace, ceny energií, komplikace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích a pokles spotřebitelské poptávky.“

Těžko ale nebude jen v našich peněženkách, ale i v zákonech. „Snad konečně vláda přestane preferovat cizince před vlastními lidmi,“ uvedl v závěru roku 2022 politický komentátor Petr Kolář. A právník doc. JUDr. Zdeněk Koudelka zase vyslovil přání, aby české tajné služby místo seznamů pro vládu Pětikoalice nepohodlných webů a pokoutných pokusů o cenzuru (ta je u nás sice, jak jistě všichni víme, zakázaná i v Ústavě, ale to v USA také a stejně ji levičáci z Bidenovi partaje porušují) měly zabývat tím, jaké mocenské a finanční skupiny těží z vazby cen levně vyrobené české elektřiny na německou energetickou burzu. Jeho obavy o vládu práva sdílí i bývalá soudkyně Tribunálu Soudního dvora Evropské unie prof. JUDr. Irena Pelikánová, DrSc.: „Lze očekávat značnou destabilizaci a prohloubení nekonzistentnosti práva. Lze ale očekávat vzrůst vlivu unijního práva,“ uvedla pro LN JUDr. Pelikánová.

Přesto je ale kupodivu jedno téma – a dokonce právní –  na kterém se shodli prakticky všichni. A tím není nic jiného, menšího a klíčového, než vládou tlačená novela insolventního zákona, do které nás zase nutí EU. Jak se totiž ukázalo, je proti ní 94 procent všech insolvenčních soudců a 95 procent všech starostů, těch z východu i západu, severu i jihu, velkých měst i malých vesniček. Což je celá republika – odborná veřejnost i „obyčejní“ lidé. Pětikoalice premiéra Fialy (ODS) však přesto chce levičácký paskvil, který jde dokonce ZA rámec toho, co po nás chce sama EU. Pokud se někomu tato slova nelíbí, zjistí z reportáže na toto téma – mimochodem, byli na ní i vládní ekonomové a členové legislativní rady vlády – že ti to říkají taky. A ještě tvrději.  Co s tím? Slovy klasika Cimrmana: „Nemusí se nám to líbit, ale to je tak všechno, co s tím uděláme…“ A jestli snad někdo věří, že se potrefené husy chytnou za nos a samy opraví vlastní chyby? Jak říkají naši fotbalisté: Tak určitě…

Petr Blahuš

Aktuální číslo

2024 – 04

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies