Brněnský Vlk z Wall Street. Jižní Amerika žádá o vydání českého rappera známého i z reality show
22.05.2023
Brazilská policie požádala prostřednictvím Interpolu o vydání českého občana angolského původu Daniela João, který na veřejnosti i v showbussinese vystupuje jako rapper pod přezdívkou Pluto. Ten má být členem zločinecké skupiny, jejíž hlavní sídlo se podle Brazilců nachází v brněnské AZ Tower. Heslem skupiny bylo: Myslete na sebe a své rodiny, na oběti zapomeňte. Žádosti o vydání šéfa údajně ale nemusí česká justice vyhovět, ačkoliv Interpol vůči němu vydal varování v červeném, tedy vůbec nejvyšším stupni.
„Mohu vám potvrdit, že komunikace s kolegy z Brazílie probíhala i v případě vámi dotazované osoby, a samozřejmě v případě potřeby budeme s kolegy ze zahraničí komunikovat i nadále,“ sdělil Konkursním novinám mluvčí policejního prezídia kapitán David Schön. Podle něj je ale nyní věc plně v kompetenci českého ministerstva spravedlnosti. Schönova slova potvrdil i jeho kolega Ondřej Moravčík s tím, že João sice čeští policisté kontaktovali, až do vyřešení extradice ale zůstává na svobodě. Právě toto vydávací řízení vede resort spravedlnosti, která tak právě v těchto dnech rozhoduje o jeho případném vydání. A v tom je zároveň hlavní kámen úrazu – i vysvětlení, proč třeba na rozdíl od ruského hackera, který na vydání do USA (kterým podle českého Ústavního soudu předchozí ministr spravedlnosti Pelikán tím porušil zákon) čekal v base, zůstává Daniel João vulgo Pluto stále na svobodě.
Magoři jako v USA
Co se vlastně stalo? Brazilská policie a portugalská pobočka Interpolu pozatýkaly členy zločineckého gangu, který se měl podle nich inspirovat praktikami finančních jestřábů a kriminálníků s „bílými límečky“ ve filmu Vlk z Wall Street. Co je ale na celé kauze pro našince zajímavé – nikoliv ale příjemné a milé – je to, že podle agentury Reuters měl celý gang založit David Soukup, Čech žijící v Lisabonu. Navíc jeho pravou rukou, zástupcem a pobočníkem mu byl podle brazilské policie náš další „krajan“, Brňan s angolskými kořeny Daniel João. Ze své kanceláře v Lisabonu měli oba lupínci lákat po telefonu a emailu občany portugalsky mluvící Brazílie k údajně výhodným investicím. Peníze si od nich pak podle policie nechali posílat na účty a následně tyto domnělé „investory“ informovali, že kvůli poklesu trhu o své investice přišli. Ve skutečnosti ale peníze tohoto důvěřivce vůbec neinvestovali, nýbrž rovnou zpronevěřili. Brazilští vyšetřovatelé také uvedli, že v call centru lisabonské „investiční společnosti“ panovala „sociopatická atmosféra“ jako ve známém americkém filmu Vlk z Wall Street. „Heslo ve firmě znělo: Myslete na sebe a své rodiny, na oběti zapomeňte,“ uvedl pro SZ brazilský policejní vyšetřovatel Erick Sallum. Celý gang takto fungoval neuvěřitelně nejméně čtyři roky, během kterých podvedl tisíce lidí. A to často doslova o jejich celoživotní úspory. Za tu dobu se zisky gangu pohybovaly v řádech milionů brazilských realů, tedy v desítkách milionů českých korun.
Stane se Brazílie mekkou českých zločinců?
Brazilská policie proto požádala prostřednictvím Interpolu o vydání českého občana Daniela João. Ten totiž zatýkání v portugalské metropoli Lisabon stačil včas uniknout útěkem do Rakouska a odtud pak na Moravu. Šéfa gangu Soukupa se ale podařilo v Německu dostihnout a zadržet. Zde nyní také čeká na své vydání do Brazílie. Ovšem v případě angolského Brňana João je situace podle vedení české policie trochu jiná. Jak tvrdí české policejní prezídium, sem k nám totiž pravomoci, resp. oprávnění jejich brazilských kolegů nesahají. A to údajně kvůli neexistenci vzájemné smlouvy o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestných činů mezi Čechií a Brazílií. Podle mluvčího Moravčíka prý navíc ani není důvod žádného z Čechů zapletených do česko – brazilsko – portugalského zločinného spolčení jakkoliv stíhat, protože na našem území nespáchali na našem území žádný trestný čin. „Můžeme potvrdit, že mezi Českou republikou a Brazílií není uzavřena dvoustranná mezinárodní smlouva o vzájemném vydávání (extradici) pachatelů trestných činů,“ sdělila Konkursním novinám mluvčí ministerstva spravedlnosti Marcela Nevšímalová. „V obecné rovině lze sdělit, že podmínky přípustnosti vydání osoby do cizího státu k trestnímu stíhání pro konkrétní skutek musí v rámci vydávacího řízení nejprve posoudit státní zástupce, to je takzvané předběžné šetření, a následně k jeho návrhu příslušný soud,“ pokračovala mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Teprve v případě, že soud vysloví přípustnost vydání osoby do cizího státu, může ministr spravedlnosti vydání takové osoby povolit. Vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni Ministerstvo spravedlnosti neobdrželo žádost brazilských orgánů o vydání výše jmenovaného, je druhá otázka předčasná,“ sdělila Nevšímalová. Jak vzápětí doplnila, příslušným orgánem pro podání žádosti o vydání z České republiky do Brazílie je brazilské Ministerstvo spravedlnosti. „Žádost brazilského Ministerstva spravedlnosti zatím neobdrželo. Pokud jde o žádost Portugalska, nemáme ve věci žádné informace,“ sdělila Konkursním novinám mluvčí Nevšímalová.
Přesto mohou ale Brazilci o vydání požádat na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti, což je premisa, jakýsi závazek, že v podobném případu by druhý stát postupoval stejně. „Česká republika může přijmout a vyřídit žádost cizího státu o vydání i na bezesmluvním základě, pokud dožadující cizí stát poskytne ujištění o vzájemnosti a ministr spravedlnosti takové ujištění přijme,“ potvrdila našim Konkursním novinám mluvčí resortu spravedlnosti Nevšímalová.
Ovšem v případě odmítnutí brazilské žádosti českou stranou to znamená, že pokud se do největší jihoamerické země a jedné ze světových velmocí někdy ukryje jakýkoliv český zločinec, který u nás třeba loupil, podváděl nebo i vraždil, Brazilci nám ho právě s odkazem na tuto kauzu a toto české veto také v rámci reciprocity nemusí vůbec vydat. Takže se Brazílie, největší země celé Jižní Ameriky a globální velmoc se tak stane cílovou zemí na dožití pro kteréhokoliv spravedlnosti unikajícího českého zločince.
Na celé kauze je pikantní ještě jedna věc: brněnský rodák Daniel João alias Pluto se totiž proslavil jako účastník reality show Vyvolení, a jako textař a rapper později vydal tři alba. Rovněž jeho sestra, zpěvačka Madalena João, je v tzv. show bussinese“ známá ze svého vystupování v pěvecké soutěži „Česko hledá SuperStar“.
(pb)
Reklama
Aktuální číslo
2024 – 08