Reklama

Banky začaly snižovat úrokové sazby hypoték

Podle ČTK několik významných bank v České republice oznámilo výrazný pokles hypotečních sazeb. Ve čtvrtek zlevnila hypotéky Moneta Money Bank, snížení úrokových sazeb oznámila i Air Bank.

Tento krok je příjemným překvapením pro potenciální kupce domů a ty, kteří chtějí refinancovat své stávající hypotéky. Mezi bankami, které se tak rozhodly, jsou Moneta Money Bank, Komerční banka (KB) a Raiffeisenbank. Konkurence na hypotečním trhu se přiostřuje, protože i další banky zvažují, že ji budou následovat.

Moneta Money Bank se ujala vedení a snížila úrokové sazby hypoték až na 4,49 %. Tato sazba se vztahuje na nově sjednané hypoteční úvěry s fixací na pět, sedm nebo deset let se zahrnutím pojištění schopnosti splácet. Stejná roční sazba 4,49 % je nabízena i pro refinancování hypotéky. Tato lákavá nabídka od Moneta Money Bank vstoupila v platnost 14. prosince a bude k dispozici jak pro online žádosti, tak pro osobní konzultace na pobočkách.

Po vzoru Moneta Money Bank se i Raiffeisenbank rozhodla snížit úrokové sazby na různá fixní období. U hypoték s fixací na jeden rok se sazba snížila o 0,5 % na 6,99 %. Podobně u hypoték s dvouletou fixací sazba klesla o 0,5 % na 6,09 %. Snižování pokračuje u hypoték s tříletou fixací na 5,79 %, hypoték s pětiletou fixací na 5,69 %, hypoték s desetiletou fixací na 5,99 % a hypoték s patnáctiletou fixací na 6,29 %. Tento krok Raiffeisenbank má za cíl přilákat dlužníky konkurenceschopnými sazbami v různých fixních obdobích.

K trendu snižování úrokových sazeb hypoték se připojila i Komerční banka, která se zaměřuje především na kratší fixace. S účinností od 1. prosince banka snížila sazby u hypoték s fixací na jeden rok o 0,3 % a u hypoték s fixací na dva roky o 1,5 %. Toto rozhodnutí bylo učiněno v reakci na zvýšenou poptávku zákazníků po kratších fixních obdobích. Komerční banka však zaznamenala minimální poptávku po delších fixacích, neboť klienti očekávají v následujících měsících mírný pokles úrokových sazeb. Manažer hypoték Komerční banky, uvedl, že situaci na trhu bedlivě sledují a jsou připraveni v prosinci sazby odpovídajícím způsobem upravit.

Zatímco Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a Komerční banka aktivně oznámily snížení sazeb, ostatní banky, jako například Česká spořitelna, UniCredit Bank a Hypoteční banka, přistupují k problematice pomaleji. Například Česká spořitelna posuzuje situaci každého klienta individuálně, což umožňuje nastavení úrokové sazby na základě konkrétního požadavku klienta. Banka zohledňuje makroekonomické podmínky, vývoj na finančních trzích a podle toho upravuje sazby. Stejně tak UniCredit Bank a Hypoteční banka pozorně sledují trh a zvažují případné úpravy sazeb v blízké budoucnosti.

Ekonomové a odborníci z oboru pozorně sledují trh a jejich poznatky poskytují cenný kontext pro toto snížení sazeb. Hlavní ekonom České bankovní asociace, naznačuje, že se trhy připravují na snižování sazeb centrálními bankami v příštím roce. Toto očekávání v posledních týdnech zesílilo, což vedlo k rychlejšímu poklesu dlouhodobých úrokových sazeb, které jsou pro sazby hypoték klíčové. V důsledku toho mohou hypoteční sazby klesat rychleji, než se dříve předpokládalo. Regionální ředitel 4fin, zdůrazňuje, že klesající sazby na mezibankovním trhu odrážejí očekávání trhu ohledně budoucího snižování úrokových sazeb.

Velké banky převzaly iniciativu ve snížení hypotečních sazeb, čímž poskytly potenciálním zájemcům o bydlení a refinancování příležitost. Výrazné snížení sazeb oznámily Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a Komerční banka a očekává se, že další banky budou jejich příkladu následovat. S dalším vývojem trhu se klienti bank mohou těšit na potenciálně ještě výhodnější sazby. Jednotlivcům, kteří uvažují o hypotéce, se doporučuje, aby pozorně sledovali trh.

Autor: Mgr. Petr Janša, MBA, LL.M.

Foto: Archív KN

Zdroj: ČTK

Aktuální číslo

2024 – 05

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2024 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies