Bachanovo vinařství míří do konkurzu, pekárna má šanci na záchranu
29.05.2024
Bachanovo vinařství dluží 138,5 milionu korun a míří do konkurzu. Jeho pekárna v Blatnici má šanci na záchranu díky reorganizaci. Podnikatel Antonín Bachan čelí finančním problémům po neúspěšném vstupu do vinařství.
Antonín Bachan začal podnikat na začátku 90. let, kdy ve svém rodinném domě v Blatnici pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku otevřel pekárnu. Z této rodinné firmy postupně vybudoval podnik s tržbami v desítkách milionů korun a prodejnami v Česku i na Slovensku. Později se rozhodl vstoupit i do vinařského odvětví, což však vedlo k finančním problémům a dluhům přes sto milionů korun, přičemž do insolvence stáhl i svou zavedenou pekárnu.
Blatnická pekárna má šanci na záchranu díky souhlasu věřitelů s její reorganizací. Naproti tomu Vinařství Konopný kopec směřuje do konkurzu. Podle insolvenčního návrhu, který vinařství podalo v pondělí, Antonín Bachan pro vinařství hledá kupce, avšak zatím bez úspěchu.
Vinařství Konopný kopec vzniklo před pěti lety ve Slovácké vinařské podoblasti a zahrnuje výrobní část a prostor pro degustaci. Dosud však nebyla dokončena budova s ubytováním, restaurací a prostorem pro svatby a další akce. Dokončení tohoto projektu by podle Bachana stálo zhruba 40 milionů korun.
Jako hlavní příčinu úpadku vinařství uvádí Bachan nevhodné načasování kvůli restrikcím spojeným s covidem-19, které mu znemožnily uspět na konkurenčním trhu. V roce 2022 podnik vykázal ztrátu 4,3 milionu korun při tržbách 2,4 milionu. Definitivní příčinou krachu vinařství pak byl dramatický nárůst úrokových sazeb. Společnost si půjčila u Raiffeisenbank 76 milionů korun na výstavbu areálu, ale kvůli zvýšení úrokové sazby z 5,3 % na 12,4 % nebyla schopna splácet.
Česká národní banka zvyšovala od roku 2021 repo sazbu, což zdražilo půjčky. Vinařství uvádí, že má 35 věřitelů a dluží jim 138,5 milionu korun, přičemž zajištěné závazky tvoří 95,5 milionu. Největším věřitelem je brněnský investiční fond IFIS advokáta Marka Indry, který převzal od Raiffeisenbank zajištěnou pohledávku ve výši 91 milionů korun. Dalšími věřiteli jsou Česká spořitelna a UniCredit Leasing.
Byznys blatnické pekárny, která je v insolvenci od března, funguje podle Bachana dobře. Firma před dvěma lety skončila ve ztrátě 5,6 milionu korun při tržbách 73,8 milionu korun. Insolvenční návrh zmiňuje, že pekárna byla pod tlakem kvůli zdražení energií, které nešlo adekvátně promítnout do cen výrobků.
Hlavním problémem pekárny bylo vinařství, jehož rozjezd firma dotovala. Podle insolvenčního návrhu je jádro pekárny zdravé a s dostatečnými finančními prostředky na provoz by mohlo prosperovat. Krajský soud v Brně v dubnu pekárně povolil reorganizaci, přičemž dluží přes 83 milionů korun a největším věřitelem je opět fond IFIS.
Majoritní akcionář IFIS investičního fondu Marek Indra, pro Konkursní noviny řekl: „IFIS podporuje reorganizaci pekárny, zatímco v případě vinařství se domníváme, že ačkoli se jedná o nově zbudované a moderní vinařství, dává větší smysl jeho řešení konkurzem s rychlým prodejem nájemci z oboru a vypořádáním věřitelských pohledávek.“
Bachanova pekárna zaměstnává 85 lidí a provozuje 13 prodejen včetně Uherského Hradiště, Kyjova a slovenských měst Trenčín a Senica. Spolupracuje také s 240 partnerskými prodejnami a nabízí široký sortiment pečiva.
Autor: Karolína Svobodová
Foto zdroj: Se souhlasem Vinařství Konopný kopec a pana Bachana
Reklama
Aktuální číslo
2024 – 08