Reklama

Alea iacta est

20.05.2022

EditorialZdarma

Válka je pokračováním politiky jiným způsobem, řekl německý generál von Clausewitz, a měli bychom tomu věřit. Konečně, který národ na světě válčí raději, než Němci? Češi jsou sice víc  než svou statečností na bitevních polích známí švejkováním, ale teď jsou i oni ve válce. Ve válce ekonomické. Zatímco na Ukrajinu a Rusko dopadají střely a na Moskvu navíc ekonomické sankce (sami západní experti si lámou hlavy, jak je možné, že Moskva ještě nevyhlásila bankrot a neochotně přiznávají, že ho ani šest sankčních balíků nesrazilo na kolena) čelíme i my dopadům války. Ovšem také vlastní neschopnosti, resp. přehlížení potřeb vlastních lidí.

Podívejme se na tvrdá čísla, ta z veřejnoprávních médií většinou nelžou: Počty exekucí stoupají nejrychleji za čtvrt století. Máme třetí nejvyšší inflaci v rámci všech 27 zemí EU. Průměrná míra inflace je pak v EU ani ne poloviční, jak u nás. Celých 24 z 27 států EU chrání své občany plošnými ekonomickými kroky: buďto zcela zruší DPH na potraviny a sníží daň i na PHM (Polsko) nebo zastropuje na předkrizové  ceny energií (Slováci), či určí nízké fixní ceny na PHM (Maďarsko). A co na to naše vláda? Podle premiéra Fialy jsou to všechno špatné kroky, ovšem jeho vláda se zmohla jen na kosmetický populismus, ne na řešení problému. Nedosti na tom: zatímco jeho vláda zdražuje veřejnou dopravu, pětkrát bohatší Německo ji naopak zlevňuje, aby Němci nemuseli jezdit  vlastními auty na drahé PHM. Takže všichni jsou blbci, jenom my to děláme lépe, že? Jak je ale možné, že ekonomickými sankcemi celého demosvěta deptané Rusko má inflaci 17% a ekonomika Čechie (nedeptaná ničím, ba dokonce údajně podporovaná Bruselem) jen o čtyři procenta nižší? Buďto má tedy ruský strážce státní kasy jistou Nobelovu cenu za ekonomiku nebo je ten náš absolutní choštapaler. Vypadá to ale spíše na druhou možnost a to i vzhledem k tomu, že se ministr Stanjura veřejně usvědčil ze lži, když tvrdil, že jeho podřízení nasadí k daňovým poplatníkům údajně více „proklientský“ přístup. Opak je přitom pravdou, jak o tom svědčí třeba už jednou zmíněný FÚ Ústí nad Labem pod vedením Ing. Dvořáka. Skoro to tak vypadá, že Stanjura vydal tajný befehl, aby berňák z lidí vyždímal na vyspravení státní kasy co nejvíce. Samozřejmě ne od těch nejchudších, protože tam už není co brát. A taky ne od nejbohatších, protože na klientielismu byla ODS vždy závislá, viz její „tajní“ sponzoři nebo miliardový tunel Promopro europoslance Vondry. Zbývá tedy střední třída – pilíř každého státu. Pokud si ale pan Stanjura opravdu myslí, že jejím zchudnutím dosáhne něčeho jiného, než že to naštvaní lidé ODS ve volbách vrátí, dost se plete. Lidé si také vzpomenou, že ač premiér Fiala brojil proti plošné pomoci svým krajanům, u cizích- tedy Ukrajinců- mu to přitom nevadilo.

Nuže, „Kostky jsou vrženy“. Ekonomika jde ke dnu stejně rychle jako Titanic, panika a emoce stoupají tak, že nesevědomí Češi schvalují stopky všem ruským sportovcům po světě (co na tom, že spory do sportu nemíchali ani pravěcí otcové olympiád) zakazují hrát u nás světově proslulým dirigentům a česká policie dokonce mlčky schvaluje, když někteří lékaři – konkrétně MUDr. Řezáč ze Žatce- odmítají ošetřovat ruské pacienty a ještě je kolektivně a hrubě urážejí. Skoro jako bychom se vrátili do Hitlerova Německa, kde se také zakazovala lékařská péče židům a začala cenzura, že pane ministře Rakušane? Ale až budeme brzy kvůli spáleným celinám kupovat chleba za 70 korun, protože stát potřeboval devizy a tak české obilí prodal do ciziny (ty se běž, občane, třeba napást) tak si vzpomeňme, kdo za to může – a kdo nic neučinil ani v době, kdy experti tloukli na poplach.

(pb)

Aktuální číslo

2023 – 09

Ročníky

Reklama

Tištěné
předplatné

1644

1 rok

  • Měsíčník v tištěné a elektronické verzi
  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Elektronické
předplatné

1152

1 rok

  • Neomezený přístup k exkluzivnímu elektronickému obsahu Konkurzních novin na webu
  • Pro studenty poskytujeme slevu 50 %
Koupit

Reklama

Vycházejí elektronicky dvakrát měsíčně jako Newsletter a jednou měsíčně v tištěné podobě jako Bulletin. Vydává: COOPER PRESS, spol. s .r. o., IČ 25207059 | Redakce: Čechyňská 419/14a, 602 00 Brno, e-mail: info@kn.czCEO: Dalibor Knotek, mobil: 602 789 839, e-mail: d.knotek@kn.czŠéfredaktor: Petr Blahuš, mobil: 608 301 966, e-mail: p.blahus@kn.czPR: mobil: 778 706 306, e-mail: info@kn.cz, Grafická úprava: Dalibor Knotek Registr. značky: 03/97 OK Tiskne: Novatisk, a.s. Rozšiřují: International mail service, s.r.o. Distributor: Česká pošta, s. p. Podávání novinových zásilek povolila Česká pošta, s. p., Odštěpný závod Západní Čechy, ředitelství v Plzni, č. j. P2-222/98 ze dne 6. 11. 1998. Názory a stanoviska otištěné v těchto novinách nemusejí vždy odpovídat názorům a stanoviskům redakce. Vydavatel si vyhrazuje právo publikované materiály zveřejnit na internetu, adresa: www.kn.cz. MKČR e 12417. iSSN 1213-4023.

© 2023 Konkursní noviny | Design & realizace HD Production Brno | Zásady cookies