Soud amnestoval soudce Berku

Do rozhodnutí ve věci soudce Berky ještě může zasáhnout Vrchní státní zastupitelství. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že se chce co nejdříve seznámit s rozhodnutím. V případě úplného zastavení trestního řízení by ale nejspíš stížnost podala.
24.1.2013
Rubrika: Ostatní

   Soudce Jiří Berka nebude díky amnestii prezidenta Václava Klause stíhán za zločinné spolčení v kauze takzvané konkurzní mafie. Krajský soud v Českých Budějovicích ho 10. ledna plně amnestoval. Rozhodnutí o tom ale zatím není pravomocné. Státní zástupce si proti němu může podat stížnost.
   Kauzu Berka loni vrátil olomoucký vrchní soud ke krajskému soudu v Táboře, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných. Krajský soud měl podle vrchního lépe odůvodnit rozsudek.  
   Soud o jednotlivých amnestiích rozhodoval ve tříčlenném senátu. Jednání byla neveřejná. Rozhodnutí rozeslal datovými schránkami advokátů.
   Berkův advokát Rudolf Axmann k usnesení soudu řekl: „Očekával jsem, že pan Berka bude amnestován v plném rozsahu, protože pokud by pan prezident zamýšlel na starší věci udělit částečnou amnestii, pak by se tam objevila obdobná informace, jež je v následujícím článku amnestie, tedy jestliže prominutí trestu nelze vztáhnout na celou trestnou činnost, neužije se ho ani zčásti. Ale toto omezení u starších věcí není,“ uvedl Axmann. Podle něj řízení u Jiřího Berky trvá stíhání rozhodně déle než osm let. Berkovi pomohlo, že se dva trestné činy posuzovaly jako jedna věc.
   „Rozhodnutí nebudu nijak komentovat. Až celá věc nabude právní moci, pak se podle ní zařídíme,“ uvedl pro idnes.cz předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek. Už dříve soud sdělil, že Berkovi bude muset místo najít, nemusí se ale vrátit k rozhodování o konkurzech.
   Někteří obvinění amnestováni jen zčásti
   V kauze bylo před rozhodováním o amnestiích šest obžalovaných. Krok prezidenta Václava Klause, podepsaný i premiérem Petrem Nečasem, se dotkl jen části z nich. Například další obžalovaný Vladislav Větrovec byl amnestován jen zčásti.
„Jiří Berka je amnestován v plném rozsahu, Vladislav Větrovec pouze částečně, a to za hlavní skutek zločinného spolčení,“ řekl Radiožurnálu místopředseda táborské pobočky krajského soudu Zdeněk Kučera: „Máme za to, že trestná činnost obžalovaného doktora Jiřího Berky celá podléhá amnestii prezidenta republiky. Trestní řízení proti obžalovanému Jiřímu Berkovi bylo v plném rozsahu zastaveno.“
   „U pana Berky byl splněn článek II amnestie a vzhledem k tomu, že se celá věc bere jako skutek jediný, tak daná osmiletá lhůta se počítá od prvního sdělení obvinění. To pro nás bylo rozhodující datum,“ doplnil Kučera. V případě Berky trestní stíhání bylo zahájeno na začátku dubna 2003.
   Podá státní zástupce stížnost?
   Do rozhodnutí ale ještě může zasáhnout Vrchní státní zastupitelství. Lenka Bradáčová řekla, že se chce nejdříve seznámit s rozhodnutím, v případě úplného zastavení trestního řízení by ale nejspíš stížnost podala.
   Šéf žalobců Pavel Zeman ale v rozhovoru pro Radiožurnál poukázal na to, že ani tato stížnost není všemocná: „Tady musím upozornit na jednu věc. Nezjednodušujme to tak, že státní zástupce v podobě práva stížnosti má možnost zvrátit amnestijní rozhodnutí prezidenta republiky. Nemá! Pouze v případě, kdyby došel k jinému závěru než soud a myslel si, že amnestijní rozhodnutí na ten konkrétní případ nedopadá, zatímco soud si myslí opak, tak může podat stížnost a rozhoduje nadřízený soud.“  
   Pokud by amnestie byla pravomocná, Berka by mohl žádat návrat na Krajský soud v Ústí nad Labem, kde dříve pracoval, případně náhradu ušlé mzdy. Ta podle ČTK činí 5 milionů korun.
   Organizace falešných konkurzů
   Kauza podezřelých konkurzů se táhla od roku 2003. Dokumenty pro řízení obsahují 20 tisíc stran spisů a 170 tisíc stran přílohových spisů. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž bylo obžalováno 12 lidí. Devět jich Krajský soud v Táboře v roce 2010 odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec.
   Jiří Berka byl podezřelý, že ve spolupráci s dalšími osobami poslal na základě údajně zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem, čímž podle žalobce způsobil škodu 264 milionů korun. Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod cenou.
   Kromě své spletitosti byla kauza výjimečná tím, že šlo o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení.
   Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů.
   Soud v dubnu 2010 poslal devět obžalovaných do vězení s tresty od 6,5 do 9 let. Sám Berka dostal devět let za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Prezidentskou amnestií se mu ale celý trest maže a řízení se zastavuje. 
   Někteří obžalovaní se ale odvolali, vrchní soud rozsudek zrušil a ten tak nenabyl právní moci.
   Vysokoškolský profesor Větrovec, který měl zprostředkovat úplatek, aby nebylo ohroženo zločinné spolčení, bude ještě částečně stíhán. „Trestní řízení u pana Větrovce pokračuje v té části, která se týká uplácení,“ dodal Kučera.
   (aa)

Autor: (aa) KONKURSNÍ NOVINY Č. 01 / 2013