Byl jeden konkurent...

25.6.2002

Čerpadla Petry vydražila rakouská společnost ÖMW

O první nevydařené dražbě čerpadel pohonných hmot Petra jsme psali v čísle 3. a 9. Nikoliv náhodou, protože šlo o vydražený majetek za 552 miliónů korun, které měla po dražbě zaplatit společnost Eurotank (základní jmění společnosti 200 tisíc korun); v zákonem stanoveném termínu nezaplatila, a tak museli dražebníci z Naxosu vyhlásit druhou dražbu, která se konala 7. června.

Čerpadla Petry se dražila spolu se třemi pozemky, určenými k výstavbě čerpadel. Petra byla součástí zkrachovalého holdingu Chemapol Group a jen pro informaci uvádíme, že správkyně konkursní podstaty převzala úpadce s dluhy ve výši 3,5 mld. korun. Na druhou dražbu se v Naxosu pečlivě připravili, aby to nedopadlo tak, jako v dražbě první. Vyvolávací cena odstartovala na 352,9 mil. Kč; kauce činila 36,2 mil. Kč. Dražby se aktivně zúčastnili jen dva zájemci: rakouská petrolejářská firma ÖMW a společnost Gilbert Incurance. Rakušané se zúčastnili už první dražby a jejich nabídka byla tehdy jen o dva milióny nižší, než Eurotanku. Čerpadla, spolu se třemi pozemky, vydražila ÖMW za 354,9 mil. Kč. Pokud Rakušané zaplatí tuto částku ve stanovené době, tedy do třech měsíců, budou mít v České republice 147 čerpadel pohonných hmot a posílí výrazně své pozice na západě a severu Čech a u hranic se Slovenskem. Pět čerpadel Petry je také v jižních Čechách a dvě v Praze 5 a v Praze-Kbelích. Licitátor dražby a člen představenstva Aukční síně Naxos Libor Nevšímal věří, že Rakušané v termínu zaplatí. Dražba Petry, jak nám dále řekl, byla dosud největší dražbou v České republice.

Zaplatí-li rakouská ÖMW za 36 čerpadel Petry ve stanovené době, tak se motoristé s touto značkou za čas definitivně rozloučí .

Foto D. Srbová

Autor: (ck) KONKURSNÍ NOVINY Č. 13 / 2002